Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

Pojawił się potężny wróg Polskiego Ładu. Morawiecki ma poważny problem

Polski Ład jest mocno krytykowany. Już nie tylko przez przedsiębiorców, ale też przez… Kościół. Abp Stanisław Gądecki napisał do premiera specjalny list w tej sprawie.

Gądecki krytykuje Polsko Ład

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki napisał do Mateusza Morawieckiego specjalny list. Episkopat otwarcie krytykuje w nim zmiany podatkowe, jakie ma wprowadzić Polski Ład.

Na początku listu abp Gądecki napisał, że nie podoba się choćby mu to, że rząd pominął zarówno Kościół katolicki, jak i inne związki wyznaniowe w Polsce przy konsultacjach w sprawie Polskiego Ładu.

Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne

– zauważył.

Upomniał dalej premiera, że zgodnie z konkordatem wszystkie sprawy wpływające na finanse Kościoła powinny być z nim konsultowane. PiS chyba o tym zapomniał.

Do tego doszła krytyka planów likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Uderza to w płacących ryczałt, więc też w… księży.

“Proponowana zmiana spowoduje, że obciążenia duchownych opłacających podatek zryczałtowany wyraźnie wzrosną” – wynika z opinii prof. KUL ks. Piotra Stanisza, którą dodano do listu.

Ks. Stanisz wyliczył, że księża płacą teraz około 220 złotych miesięcznie składki zdrowotnej. Po wejściu Polskiego Ładu będą płacić w całości podatek ryczałtowy, ale też składkę zdrowotną.

Pomysł Kościoła

Ekspert podatkowy Kościoła ma jednak pomysł. Zaproponował premierowi, by składki zdrowotne księży były częściowo finansowane z Funduszu Kościelnego.

Czy pomysły kleru wejdą w życie? Na razie nie wiemy, jak na list zareagował Morawiecki i jego gabinet.

Źródło: Puls Biznesu

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie