Polityka i Społeczeństwo

Podobno Lewica wszystko załatwiła. A tymczasem Bruksela kwestionuje zapisy Krajowego Planu Odbudowy

KPO
Flickr.com/PiS

Wynegocjowaliśmy ostateczny kształt komitetu monitorującego wydatki na Fundusz Odbudowy – mówił Włodzimierz Czarzasty. Bruksela ma zastrzeżenia.

Oś sporu między Lewicą, która za plecami reszty opozycji zawarła deal z PiS-em, a Koalicją Obywatelską, przebiegała m.in. w obszarze monitorowania wydawania unijnych środków. Największy klub parlamentarny uważał, że należy wprowadzić bardzo mocne zasady monitorowania funduszy, żeby pieniądze nie trafiły na fundusz wyborczy PiS oraz do prezesów typu Daniel Obajtek i Misiewiczy.

Lewica zapewniała, że wszystko załatwiła – (…)Wynegocjowaliśmy ostateczny kształt komitetu monitorującego wydatki na Fundusz Odbudowy.

Wchodzą tam wszystkie samorządy, nie było związków zawodowych, a teraz tam weszły – mówił Włodzimierz Czarzasty w wywiadzie dla “Rzeczpospolitej”. Problem polega na tym, że Bruksela ma zastrzeżenia.

Bruksela oczekuje, że Polska wpisze do swego Krajowego Planu Odbudowy mocniejsze mechanizmy zapobiegające politycznemu rozdawnictwu pieniędzy unijnych – informuje Deutsche Welle.

Rozmówcy brukselskiego korespondenta Deutsche Welle mówią, że do KPO zostaną zgłoszone uwagi. Bruksela będzie się domagała mocniejszego umocowania zasady niedyskryminacji beneficjentów Funduszu Odbudowy. Tłumacząc z języka używanego na unijnych korytarzach, chodzi m.in. o zapobieżenie upolitycznionemu podziałowi pieniędzy unijnych, czego szczególnie boi się polska opozycja.

Eksperci Komisji Europejskiej finalizują teraz pierwszą transzę pytań i uwag do polskiego KPO w ramach “dialogu technicznego” z rządem Mateusza Morawieckiego. Ta lista – jak tłumaczy brukselski rozmówca – pokazuje, że “różne fragmenty projektu polskiego KPO rozdzielone między różne dyrekcje w Komisji są oceniane bardzo wnikliwie”.

Źródło Deutsche Welle

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie