Polityka i Społeczeństwo

Po stronie opozycji wyrasta nowy lider? Ten polityk notuje ogromny wzrost zaufania społecznego

wybory sondaż
Fot. Flickr
Mamy dziś dwie informacje dla prezydenta. Jedna jest dobra, ale druga zła. Po pierwsze, Andrzej Duda cieszy się najwyższym zaufaniem społeczeństwa wśród polityków, ale jego popularność spada. Jednak najważniejsza informacja dotyczy polityka opozycji!

W nowym badaniu IBRiS dla Onetu osiągnął najsłabszy wynik od roku. Na dalszych miejscach znalazł się premier Mateusz Morawiecki i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Sporym wzrostem zaufania może pochwalić się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Polacy coraz bardziej nie ufają za to… Szymonowi Hołowni.

Podium

Prezydentowi ufa 41,6 proc. badanych, ale notuje on spadek o 5,1 pkt proc. w porównaniu do ostatniego pomiaru. To najsłabszy wynik głowy państwa od lutego ub.r. (42,1 proc.). Co powinno martwić jego sztab, pierwszy raz od tego czasu przeważają o nim opinie negatywne. Brak zaufania wobec Dudy deklaruje aż 43,6 proc. respondentów (to wzrost o 6 pkt proc.).

Z kolei premierowi Mateuszowi Morawieckiemu ufa 40 proc. badanych. Nie ufa zaś 39,8 proc.

Podium domyka kandydatka na prezydenta PO – Małgorzata Kidawa-Błońska. Jej z kolei ufa 34,7 proc. Polaków. Nadal “nie zna” jej aż 8,6 proc. ankietowanych. Nad tym jej sztabowcy muszą szybko popracować.

Donald Tusk przed Jarosławem Kaczyńskim

Na czwartym miejscu znalazł się Donald Tusk, który wiele stracił w oczach Polaków po tym, jak zdecydował się nie kandydować na prezydenta. Byłemu premierowi ufa jednak nadal 33,6 proc. badanych. Zauważalny jest zarazem spadek negatywnych opinii o nim, w porównaniu do grudnia o 5,3 pkt proc. Nie ufa mu jednak 46,8 proc. osób.

Na piątym miejscu uplasował się Jarosław Kaczyński. Prezesowi ufa 33 proc. Nie ufa aż 54,7 proc.

Nowi pretendenci do podium

Na szóste miejsce w rankingu wspiął się Władysław Kosiniak-Kamysz. Kandydatowi Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich ufa 31,9 proc. badanych. W porównaniu z grudniowym pomiarem to spadek o 0,3 pkt proc.

Zaufanie do Jarosława Gowina deklaruje zaś 26,2 proc. Dalej znaleźli się Zbigniew Ziobro z zaufaniem 25,1 proc. oraz Robert Biedroń (25 proc.) i Adrian Zandberg (23,4 proc.).

Największy wzrost zaufania w styczniowym rankingu IBRiS notuje jednak Tomasz Grodzki. Marszałkowi Senatu ufa 23,3 proc. respondentów.To oznacza wzrost o ponad 10 punktów proc.! Nadal jest nierozpoznawalny dla 34 proc., choć to i tak lepszy wynik, bo miesiąc temu nie znała go blisko połowa osób. Wygląda na to, że prof. Grodzki wyrasta na jednego z liderów opozycji.

Najwyższy wzrost nieufności w tym miesiącu zanotował Szymona Hołowni. Dziennikarz, który chce wystartować w wyborach prezydenckich ma zaufanie na poziomie 21,4 proc. (wzrost o 1,2 pkt proc.), ale negatywnie myśli o nim 27 proc.

Na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się: Włodzimierz Czarzasty (18,9 proc.), Paweł Kukiz (17,5 proc.), Grzegorz Schetyna (12,7 proc.) i Janusz Korwin-Mikke (9 proc.).

Z kolei Krzysztofowi Bosakowi ufa zaledwie 7,2 proc., ale “nie zna” go aż 50,2 proc. Polaków.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniach 10-11 stycznia 2020 r.

 Źródło: Onet

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie