Polityka i Społeczeństwo

Po raz pierwszy zbadano poparcie dla koalicji PSL, PolskI 2050 i Porozumienia. PiS ma z kim przegrać [SONDAŻ]

Flickr.com/Piotr Drabik

Nowy sondaż sympatii politycznych pokazuje, że choć Zjednoczona Prawica umacnia się na pierwszym miejscu, szalę zwycięstwa opozycji może przeważyć potencjalna koalicja Polski 2050, PSL i Porozumienia.

Nowy sondaż: PiS ma z kim przegrać

Jak wynika z badania pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, Zjednoczona Prawica może liczyć na poparcie 38 proc. respondentów, co oznacza wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednią falą badań.

Nieźle radzi sobie Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby obecnie 26 proc. ankietowanych – oznacza to wzrost o 2 pkt proc..

Podium domyka Polska 2050 z poparciem 14 proc. respondentów – to wzrost o 1 punkt.

W Sejmie spotkalibyśmy jeszcze posłów z Konfederacji, której notowania wzrosły o 3 pkt proc. i wynoszą 9 proc., oraz Lewicy, na którą głos chce oddać 8 proc. pytanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Poza progiem wyborczym znalazłyby się: PSL – 2 proc., Kukiz’15 – 1 proc. i Porozumienie Jarosława Gowina – również 1 proc.

Koalicja centrowców

W ramach badania sprawdzono jednak też, jak poradziłaby sobie koalicja Polski 2050, PSL i Porozumienia. I tutaj robi się ciekawie, bowiem poparłoby ją 18 proc. respondentów. To 3. miejsce po PiS (38 proc.) i KO (26 proc.).

Lewica ma w drugim wariancie 9 proc. poparcia, Konfederacja – 8 proc., a Kukiz’15 – 2 proc.

Powstanie tego typu koalicji – Polski 2050, PSL i Porozumienia – sugerują niektórzy eksperci, ale też politycy partii centrowych, które weszłyby w jej skład. Warto jednak odnotować, że jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się o tym zdecydowanie głośniej i odważniej niż obecnie. Może to sugerować, że zapał trzech potencjalnych koalicjantów do jednoczenia się opadł. Dla ludowców i ludzi z Porozumienia może się to jednak okazać koniecznością. Bez Hołowni nie wejdą oni do Sejmu kolejnej kadencji.

Sondaż poparcia partii politycznych na zlecenie portalu wPolityce.pl został przeprowadzony metodą CAWI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków N=1059 osób w dniach od 24 do 27 września 2021 roku.

Źródło: wPolityce.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie