Polityka i społeczeństwo

Po decyzji prezydenta Dudy TSUE stawia sprawę jasno. To już otwarta wojna

Na nic się zdały uchwały sędziów Sądu Najwyższego czy postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego. Prezydent Andrzej Duda uznał, że jego postawienia władzy sądowniczej nie obowiązują i stawiając się ponad nimi przyjął dziś ślubowania od 27 kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, nowi sędziowie zajmą wakaty w nowej Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych (19 osób), Izbie Cywilnej (7 osób) oraz w Izbie Karnej (1 nazwisko). Zainteresowanych nazwiskami osób, które wiedząc w jakich okolicznościach odbywa się ich powołanie, jak bardzo kontrowersyjne to jest i do jakiego chaosu prawnego doprowadzi w przyszłości odsyłam do oficjalnych komunikatów na stronie głowy państwa. Oni, podobnie jak prezydent Duda zapisują się właśnie w najnowszej historii Polski w bardzo niechlubny sposób, więc dodatkowe ich promowanie jest bezcelowe.

Decyzja prezydenta, podjęta na dosłownie kilka dni przez planowanym wydaniem zabezpieczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nakazującego powstrzymanie się od dalszego wdrażania ocenianej przez TSUE “reformy”, dotarła już do sędziów w Luksemburgu. Jak donosi portal RMF FM, jego reporterom udało się pozyskać komentarze od unijnych prawników. Ci nie mają wątpliwości, że Andrzej Duda zdecydował się rozpocząć otwartą wojnę z unijną instytucją.

Jeżeli działanie organu państwa po wniesieniu przez Komisję Europejską skargi idzie w poprzek wątpliwościom KE co do zgodności z prawem UE jest okolicznością obciążającą w postępowaniu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE – powiedział reporterce stacji jej rozmówca. To pokazuje, że Polska już na tym etapie, gdy nie było jeszcze wysłuchania stron, ani żadnego orzeczenie – łamie jedną z podstawowych zasad prawa UE – zasadę “lojalnej współpracy”– dodał.

Takie ostentacyjne zignorowanie zaleceń w trakcie toczącego się postępowania ws. skargi Komisji Europejskiej nie zostanie z pewnością zignorowane i nie tylko przyspieszy działania TSUE, ale także je zaostrzy. Polski rząd oraz prezydent zachowują się bowiem jak złapany na gorącym uczynku przestępca, który zamiast wykazać choćby cień skruchy, popełnia kolejne przestępstwa na oczach policjantów. Działanie prezydenta Dudy rozwiewa także wszelkie wątpliwości co do zasadności i konieczności podjęcia działań przez unijny trybunał w celu ochrony unijnego systemu sądownictwa przed wydarzeniami w Polsce. Surowe kary finansowe wydają się być oczywistością.

Źródło: RMF FM

Fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie