Plusy i minusy grania w gry wideo

Wady i zalety bycia zdolnym do grania w gry wideo przez cały dzień

Gry wideo już dawno przestały być zabawą dla dzieci i zostały rozrywką dla ludzi w każdym wieku. Granie w gry wideo czy gry hazardowe, pozwala pozbyć się stresu nagromadzonego przez cały dzień, poprzez spędzanie czasu w ciekawy i zabawny sposób. Często czas ten można dzielić z przyjaciółmi, czy rodziną, a nawet poznać nowych przyjaciół, czy znaleźć drugą połówkę.

Od dawna wiadomo już, że granie w gry wideo ma wiele zalet i potrafi być pomocne na wiele sposobów. W tym artykule opiszemy najważniejsze zalety grania w gry wideo, ale opiszemy również kilka ich wad i potencjalnych niebezpieczeństw płynących z grania przez cały dzień.

Zalety gier wideo

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, granie w gry wideo ma wiele zalet, z których mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Najważniejszymi cechami, na które pozytywnie wpływają gry wideo, są:

  • Pamięć — wiele gier wymaga zapamiętania lokacji w grze, miejsc występowania konkretnych surowców, zasad i reguł gry, czy skoordynowania działań tak, aby w dłuższej perspektywie przyniosły pożądany skutek. Wszystko to wymaga zapamiętywania wielu szczegółów. W trakcie tych czynności aktywuje się hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialna za pamięć krótko i długotrwałą. Mózg w pewnym sensie działa jak mięsień, używany rozwija się i wzmacnia. Dlatego grając w gry, poprawia się pamięć i zdolność łączenia zapamiętanych szczegółów w całość.
  • Orientacja przestrzenna — nowoczesne gry są tak rozbudowane i realistyczne, że dla mózgu pokonywanie świata gry i świata rzeczywistego jest praktycznie nierozróżnialne. Gracz, przenosząc się do świata gry, musi często poruszać się w sposób niemożliwy w prawdziwym świecie. Wymaga to od niego wyobrażenia sobie swojego położenia w trójwymiarowym świecie gry i odpowiednie manewrowanie w nim. Takie zachowanie rozwija umysł, a w szczególności orientację przestrzenną.
  • Logiczne myślenie — gry zbudowane są w oparciu o konkretne zasady i reguły. Wykonanie określonej czynności ma z góry określony skutek. Ta cecha gier jest szczególnie przydatna dla najmłodszych graczy. Buduje ona w nich świadomość logiki. Ponadto gry są uproszczoną interpretacją świata, w związku z tym dzieciom łatwiej jest zrozumieć zależności pomiędzy wydarzeniami. Proste gry przygotowują młodego gracza do bardziej skomplikowanych produkcji i wyzwań, które czekają na niego w świecie rzeczywistym.
  • Dbanie o szczegóły — aby zbudować jakiś przedmiot w grze, czy ukończyć jakieś zadanie, trzeba dokładnie wywiązać się z postawionych wymagań. Gra nie wybacza niedoskonałości i uczy graczy, że trzeba zadbać o najmniejszy wymagany szczegół, aby osiągnąć sukces.
  • Praca w zespole — wiele gier rozgrywanych jest w otwartych światach, do których dostęp mają inni gracze. Są też gry, w których naprzeciw siebie stają całe drużyny graczy. Jedne i drugie wymagają od gracza współpracy z innymi ludźmi i komunikowania się z nimi. Co więcej, celem gry jest osiągnięcie konkretnego celu. Dzięki temu gracz widzi jakie metody współpracy działają i uczy się, jak komunikować się skutecznie.

Wady grania w gry wideo przez cały dzień

Jak pokazał poprzedni akapit, granie w gry wideo ma wiele zalet i zdecydowanie warto to robić. Należy to jednak robić z umiarem. Spędzanie zbyt dużo czasu w świecie gry, a tym bardziej granie przez cały dzień, może być poważnie niebezpieczne.

Granie przez cały dzień po pierwsze może być uzależniające. Jeśli tak mocno wnikniesz w świat gry i będziesz spędzał więcej czasu w świecie wirtualnym co w rzeczywistym, to się od niego uzależnisz. Co prawda w grze będziesz na pewno odnosił sukcesy, ale ucierpią na tym twoje osiągnięcia w prawdziwym świecie i okaże się, że nie jesteś w stanie funkcjonować bez swojej ulubionej gry.

Po drugie spędzanie całego dnia w świecie gry kompletnie rozregulowuje wewnętrzny zegar organizmu. Kładziesz się spać coraz później, a rano jest coraz trudniej wstać do pracy, czy szkoły. Może to doprowadzić i często doprowadza do bezsenności.

Po trzecie i naszym zdaniem najważniejsze, spędzanie całych dni w świecie wirtualnym odrywa gracza od świata rzeczywistego. Co prawda w grze często spędzamy czas ze znajomymi i przyjaciółmi i o ile robimy to z umiarem i jest to tylko część naszych interakcji z nimi, to nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się, kiedy gracz całe dni spędza przed ekranem i jedyne znajomości, jakie posiada, to te w grze. Tak jak pisaliśmy wcześniej, takie zachowanie odrywa go od świata rzeczywistego, przez co cierpią na tym jego prawdziwe znajomości i prawdziwe obowiązki. W konsekwencji może to doprowadzić do samotności i depresji oraz do sytuacji, gdy dla takiego gracza wyłącznie świat gry będzie światem, w którym ten się liczy.

Podsumowanie

Zdolność do grania w gry wideo przez cały dzień może być przydatna, kiedy granie traktujesz poważnie i przykładowo jesteś profesjonalnym graczem, czy streamerem. Jeśli jednak dopiero aspirujesz do tego miana lub gry traktujesz zwyczajnie jako formę rozrywki, to granie przez cały dzień może być wręcz niebezpieczne i na pewno negatywnie wpłynie na inne aspekty twojego życia. Dlatego, tak jak w przypadku innych rzeczy w życiu, najważniejszy jest odpowiedni balans i umiar. Jeśli gry wideo są dla ciebie ważne i lubisz spędzać przy nich czas, to rób to, ale rób to rozsądnie.

Foto: Depositphotos.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *