Polityka i Społeczeństwo

Platforma odkryła największą słabość Dudy? To dlatego wyborcy odwracają się od partii rządzącej

Flickr.com/Platforma Obywatelska RP
Platforma Obywatelska wykonała wewnętrzne badania dot. nastrojów społecznych. O sprawie napisało dziś papierowe wydanie tygodnika „Wprost”.

Największa partia opozycyjna zrobiła wewnętrzne badania dot. tego, czego obawiają się dziś Polacy. Wyniki są pozytywnym sygnałem dla PO, ale mocnym ciosem w PiS.

Elektorat ma dosyć rządów PiS-u?

Wyszło, że duża grupa osób odczuwa brak stabilizacji – powiedział tygodnikowi anonimowy polityk z PO – Są zmęczeni chaosem związanym z ciągłym konfliktem z Unią Europejską i obawiają się, że finanse państwa są w złym stanie – dodaje.

Okazuje się, jak widać, że PiS przedobrzył i dziś już uderza sam w siebie własną bronią.

– PiS-owcy są mistrzami we wprowadzaniu ciągłego kryzysu i konfliktu. Ten trwa za długo i wyborcy zaczynają się odwracać od partii Jarosława Kaczyńskiego – mówi rozmówca „Wprost”.

Początek końca

Zmęczenie daną władzą to normalne zjawisko w demokracji. Tyle, że PO odczuła to dopiero po dwóch kadencjach rządów. Z kolei Zjednoczona Prawica już teraz. To bardzo groźny sygnał dla PiS-u, zwłaszcza, że ostatnie wybory do parlamentu zostały przez partię w połowie przegrane. Senat przejęła opozycja, zaś nawet w Sejmie większość nie jest tak pewna, jak mogłoby się to wydawać. Konflikt pomiędzy Solidarną Polską a Porozumieniem Jarosława Gowina ponoć zaostrza się.

Partia rządząca przesadziła jednak chyba też na polu konfliktu z UE. Polacy pozostają zwolennikami pozostania naszego kraju w unijnych strukturach, więc ciągłe „stawianie się” PiS-u w Brukseli też przestaje się podobać wyborcom.

Do tego wszystkiego coraz wyraźniej odczuwalna jest ponownie inflacja i to nie tylko dlatego, że media często o niej piszą. Widać ją w czasie zakupów np. w sklepach spożywczych.

Mimo tego, rząd chętnie przeznacza spore kwoty na TVP, a w planach ma ponoć też może i potrzebne dla pewnych grup społecznych, ale drogie programy typu Mieszkanie+. Polacy obawiają się więc też zapewne podniesienia podatków. Opowiastki o zrównoważonym budżecie przestają być wiarygodne.

PiS prawdopodobnie zmierza ku upadkowi. To dobra wiadomość dla PO. Gorzej, że – zgodnie z zasadą „tonący brzytwy się chwyta” – po drodze w przepaść partia Kaczyńskiego może sięgać po różne drastyczne metody, by odzyskać poparcie. W efekcie możemy stracić wszyscy. Wyższa inflacja, wyższe podatki, a może i mocniejsze ataki w stronę opozycji – to wszystko może stać się częścią naszej rzeczywistości, jeśli Andrzej Duda ponownie wygra wybory i w konsekwencji rząd Mateusza Morawieckiego utrzyma się do końca obecnej kadencji.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie