Polityka i Społeczeństwo

Platforma ma rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo naszego kraju. Co na to Kaczyński?

Wczoraj w Warszawie odbył się Kongres Programowy PO “Bezpieczna Polska”. Platforma Obywatelska ma rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo naszego kraju.

Zwiększenie liczebności armii, zakup systemu przeciwrakietowego

Były szef MON Tomasz Siemoniak podczas swojego wystąpienia jasno opowiedział się za możliwie szybkim zwiększeniem liczebności polskiej armii do 150 tysięcy żołnierzy. Zwrócił też uwagę na pilną potrzebę wyposażenia polskiego wojska w system antyrakietowy, który musi składać się z co najmniej ośmiu baterii Patriot. – Należy zakupić dodatkowe systemy artylerii rakietowej, drony, inwestować we własne rozpoznanie satelitarne i cybernetyczne i zwiększyć potencjał odstraszania, czyli broni, która może być odwetowa wobec atakującego przeciwnika – wyliczał wiceszef PO.

Siemoniak: “Wojska Obrony Terytorialnej powinny skupić się na zadaniach wojskowych, a nie cywilnych”

I jest to raczej pilne w obecnej sytuacji.

Były szef MON zaznaczył też, że WOT powinny podlegać Szefowi Sztabu Generalnego. Zaapelował, aby rząd upomniał się na przyszłotygodniowym Szczycie NATO o wsparcie naszego kraju trzydziestoma tysiącami żołnierzy wyposażonych w ciężki sprzęt.

Sienkiewicz: “Trzeba stworzyć system obrony powszechnej, ale bez obowiązkowego poboru do wojska”

Chodzi o miesięczne szkolenie wojskowe, włączenie do niego części jednostek Policji i Straży Granicznej (pozwoliłoby to zwiększyć siły zbrojne o 40 tys. ludzi) oraz wykorzystanie osób legalnie posiadających broń (ok. 600 tys.) oraz własnego transportu do tworzenia jednostek wartowniczych. Były szef MSW uważa też, że powinniśmy skorzystać z ukraińskich doświadczeń w zakresie prowadzenia wojny informacyjnej, ponieważ Ukraina okazała się do niej bardzo dobrze przygotowana i wyznaczyła wzór postępowania dla innych społeczeństw.

Sienkiewicz: “Ziemia potrafi bronić swoich ludzi”

Także nasza ziemia potrafi nas bronić, ekologia nie kłóci się z bezpieczeństwem państwa – przekonywał. Wezwał rządzących do zaprzestania wycinki lasów wzdłuż naszej wschodniej granicy, rozpoczęcia odtwarzania wyciętego lasu oraz rekultywacji bagien. Pokazał przy tym dokument, w którym minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zwrócił się do Władimira Putina o zgodę na wyrąbywanie lasów utrudniających prowadzenie wojny.

Bosacki o dyplomacji, Sikorski o przekształceniu UE we wspólnotę bezpieczeństwa oraz o stworzeniu wspólnej polityki energetycznej

Senator Bosacki (były ambasador RP w Kanadzie) zaznaczył, że doświadczeni dyplomaci powinni mieć możliwość powrotu do pracy dla rządu, ponieważ zastąpienie ich przez amatorów lojalnych wobec PiS osłabia skuteczność międzynarodowego lobbingu naszego kraju. Eurodeputowany PO Radosław Sikorski opowiada się za stworzeniem w UE wspólnej polityki energetycznej. Były szef MSZ jest przekonany, że wspólne podejmowanie decyzji w tym zakresie przez państwa członkowskie, znacząco obniżyłoby cenę surowców oraz przyspieszyło uniezależnienie się od dostaw ze Wschodu.

Czytaj również:

Źródło: “Gazeta Wyborcza”

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie