Po godzinach Polityka i Społeczeństwo

Planujesz ślub kościelny? Nie zdziw się, kiedy ksiądz zechce tego dokumentu. “Chyba oszalał!”

Różne historie przedślubne słyszeliśmy, ale te jest inna niż wszystkie. Pewien ksiądz zażądał od panny młodej jej ostatniego świadectwa z oceną z religii.

Pozycja Kościoła Katolickiego w Polsce z roku na rok słabnie, czego dowodem może być choćby coraz mniejszy procent uczniów nieuczęszczających na lekcje religii. Przyczyn odwrotu wiernych od kleru (bo niekoniecznie od wiary) jest wiele. Kościół jest przegniły od afer, z którymi od lat walczy tylko pozornie, nie nadąża za zmieniającym się światem, księża często wolą stać na straży sprzyjającej im władzy, a nie na straży wspólnoty.

Mimo wszystko wciąż mnóstwo par planujących wspólne życie marzy o przysiędze małżeńskiej przed przed ołtarzem. Wiąże się to oczywiście z kursami nauk przedmałżeńskich, uiszczeniu odpowiednich opłat i dostarczenie wszystkich potrzebnych dokumentów. Wiadomo – bez bierzmowania ksiądz nie może udzielić sakramentu małżeństwa.

Po co księdzu świadectwo szkolne?

Zdarzają się jednak fanaberie wśród duchownych, czego najlepszym dowodem jest pewna parafia w woj. kujawsko-pomorskim i lista oczekiwań księdza. – To, co mi wysłał, przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Byłam zdziwiona, kiedy zobaczyłam podpunkt z kopią ostatniego świadectwa szkolnego, na którym widnieje ocena z religii powiedziała przyszła panna młoda portalowi kobieta.gazeta.pl.

– Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście dostarczę świadectwo, ale wciąż uważam, że to bardzo kontrowersyjny punkt, który nie powinien znajdować się na liście wymagań – dodała kobieta. Kontrowersyjny? Naszym zdaniem to po prostu głupi podpunkt, który wymyślił nadgorliwy ksiądz. A przyszła panna młoda powinna w rewanżu zażądać ocen księdza z seminarium. Lepiej wiedzieć czy sakramentu małżeństwa udziela duchowny prymus czy jakiś obibok, prawda?

Czytaj również:

Źródło: o2.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie