Polityka i Społeczeństwo

PiS znalazło jednak sposób na dobranie się do TVN-u? Do gry może wkroczyć ONA

BikerBarakuss / Shutterstock

Po vecie prezydenta dot. lex TVN w PiS wrze. Andrzej Duda jest uznawany za “zdrajcę” własnego obozu. Czy to jednak koniec afery lex TVN? – Sytuacja nie jest do końca jasna. Wiem, że były dogadane jakieś stanowiska między stroną polską a amerykańską.
I to Amerykanie mieli nie dotrzymać umowy –
mówi Onetowi osoba zbliżona do kierownictwa PiS.

Co dalej z lex TVN?

Wystarczą podpisy 50 posłów, by Trybunał Konstytucyjny, od paru lat kierowany przez Julię Przyłębską, zajął się sprawą. Może to oznaczać ponowne wzięcie na tapet kontrowersyjnych pomysłów władzy.

TK został przekształcony z funkcji strażnika konstytucji w narzędzie w rękach obozu władzy – mówi Onetowi sędzia Dariusz Mazur, karnista, rzecznik Stowarzyszenia Themis. – I jako jakaś “nad-izba” parlamentu obecny TK próbuje nam nie tyle tworzyć, co demolować prawo. Przykładem orzeczenie w sprawie aborcji, w sprawie unieważnienia uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego, czy w sprawie uprawnień unijnego Trybunału sprawiedliwości, czy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – mówi.

Twierdzi, że może mieć to groźne konsekwencje.

– Polski TK, działając poza swoimi uprawnieniami, nie waha się przed wychodzeniem ze swojej roli. W tej chwili granice działania polskiego TK wyznacza wyłącznie granica wyobraźni Zbigniewa Ziobry. To jest kuriozalne – mówił Onetowi sędzia Mazur. – To raczej przerażające, że polską politykę międzynarodową, bo tym jest kwestionowanie uprawnień TSUE czy ETPCz, kształtuje jeden polski minister. Minister Ziobro, którego wniosku zdominowały ostatnio polski TK – dodaje.

Duda myśli o swojej przyszłości?

Dlaczego zaś prezydent zawetował projekt ustawy? Tu zdania są podzielone. Albo od początku była to “ustawka” PiS, albo Duda myśli już o swojej przyszłości. Podpisując lex TVN podpadłby Amerykanom. Wetując – otwiera sobie furtkę do międzynarodowej kariery lub choćby tylko zagranicznych wykładów.

Możliwe, że prawa leży po środku. PiS może jednak nadal chcieć grać TVN-em i tym przykrywać wysoką inflację i inne afery.

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie