Polityka i Społeczeństwo

PiS zmusi Polaków do przyjmowania mandatów? “To pokłosie demonstracji i porażek władzy”

Proponuję, żeby policjant od razu wyciągał z portfela delikwenta równowartość grzywny, a później niech się ten odwołuje – napisał sędzia Maciej Czajka z Themis.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że projekt pojawił się w nieprzypadkowym momencie. Chaotycznie narzucane przez rząd obostrzenia, zakazy i apele często, jak wskazują prawnicy i konstytucjonaliści, nie mają podstaw prawnych. Dobrym przykładem był „zakazi-apel” o nieprzemieszczanie się w noc sylwestrową, który naruszał konstytucję.

Pojawiło się wiele głosów, by w Sylwestra nie przyjmować mandatów od policji, gdyż nie ma podstaw do karania. Podobnie w przypadku ulicznych protestów – ich organizatorzy apelują, by manifestanci nie przyjmowali mandatów. A sądy w miażdżącej większości spraw przyznają rację demonstrantom. Zakaz odmowy przyjęcia mandatu w połączeniu z usunięciem zakazu pogorszenia sytuacji ukaranego przed sądem, może w oczach rządzących stać się atrakcyjnym straszakiem na niepokornych obywateli.

Moim zdaniem to celowe działanie władzy utrudniające dochodzenia praw w sądzie. To pokłosie demonstracji i porażek władzy/Policji w sądach – skomentował na Twitterze dr Wojciech Górnowski, karnista z UJ.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie