Polityka i Społeczeństwo

PiS zarzuca Rafałowi Trzaskowskiemu kłamstwo. Pokazujemy, jak wygląda prawda o bezrobociu w Polsce

sondaż
Flickr.com

TVN24.pl zebrał dane z wszystkich powiatowych urzędów pracy w Polsce z wyjątkiem Namysłowa. Najgorzej jest w województwach turystycznych, choć tu możemy zobaczyć poprawę latem, ale cudów bym nie oczekiwał – mówi ekonomista Marek Zuber. 

Dziennikarze zebrali informacje z 379 powiatów ziemskich, a więc próba badawcza jest jak najbardziej reprezentatywna. Według tych danych liczba zarejestrowanych bezrobotnych w maju wzrosła o 45 858 osób, co w przeliczeniu daje 4,74 proc. Województwo mazowieckie ma najwyższą liczbę osób, które zarejestrowały się jako bezrobotne – 7433 osoby. Największy przyrost procentowy ma województwo śląskie +7,57 proc., a tuż za nim jest Wielkopolska +7,14 proc.

Słabo wygląda Śląsk.

To efekt załamania eksportu i produkcji przemysłowej. Głównie w sektorze automotive. Powrót będzie powolny – komentuje Marek Zuber i dodaje, że ewidentnie idziemy w kierunku dwucyfrowego bezrobocia. Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, mówi że na koniec lutego było 920 tys. bezrobotnych, a dzisiaj jest to już ponad 1,01 miliona – Efekt koronawirusa na stopie bezrobocia wyniósł w Polsce około 90-100 tysięcy – mówi reporterom TVN24. Arak zaznacza, że ta liczba nie jest tożsama z tymi, którzy stracili pracę – Ich może być więcej, bo nie wszyscy się zarejestrowali w urzędach lub też nadal są na okresach wypowiedzenia umowy o pracę – podkreśla.

Tymczasem na horyzoncie zaczyna się pojawiać spór o liczbę bezrobotnych między Zjednoczoną Prawicą i Rafałem Trzaskowskim. Wczoraj sztab wyborczy Andrzeja Dudy poinformował o treści pozwu w trybie wyborczym. Chodzi o słowa kandydata Koalicji Obywatelskiej jakie padły na wiecu we WrocławiuDzisiaj w Polsce prawie milion osób straciło pracę. I też się pytam pana prezydenta, dlaczego nie stoi pan przy tych wszystkich, których rząd pozostawił samym sobie? Co pan zrobił dla tych wszystkich, którzy tracą dziś pracę – powiedział Trzaskowski na wrocławskim rynku.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie