Polityka i Społeczeństwo

PiS wydał wyrok na Andrzeja Dudę? Partia rządząca rozważa szokujący scenariusz

PiS wydał wyrok na Andrzeja Dudę? Partia rządząca rozważa szokujący scenariusz
Fot.Shutterstock/Dagmara_K

Prezydenckie weto do ustawy degradacyjnej wywołało, jak można było się spodziewać, poważne niezadowolenie w szeregach Prawa i Sprawiedliwości. Rozbieżności są już tak duże, że na walce podjazdowej może się nie skończyć, a może dojść do postawienia głowy państwa trwale “po drugiej stronie”. Warto odnotować już na początku, Jarosław Gowin posunął się w wywiadzie dla “Do Rzeczy” do stwierdzenia, że Andrzej Duda nie jest dzisiaj częścią Zjednoczonej Prawicy“, a powstanie wokół niego środowiska politycznego “jest rzeczą nieuchronną”. Jest to kolejna rysująca podział wypowiedź po Marku Suskim, którego zdaniem “prezydent zrobił krok w stronę elektoratu lewicowo-postkomunistycznego, tych, którzy służyli Rosji”. Jakby tego było mało “Super Express” donosi, że w szeregach PiS powstał rewolucyjny pomysł. Andrzej Duda miałby stracić nominację partyjną, a w konkurencji do głowy państwa miałaby wystartować… Beata Szydło.

Taki obrót spraw po słowach byłej premier o nagrodach byłby zaskakujący, jednak jest parę powodów do rozważenia takiego scenariusza. Po pierwsze PiS nie wyrzekł się Szydło, a nawet stanął w jej obronie, od prezesa po przekaz dnia, który miał sugerować, że słowa Szydło i Morawieckiego nie są ze sobą sprzeczne, a wręcz oba prawdziwe. Stało się tak mimo, że większość obserwatorów była zdania, że Szydło jest balastem dla partii, a już nie raz widzieliśmy co z takimi ciężarami na Nowogrodzkiej się robi. Jednak była premier ma atut, którego nie mógł zignorować nawet prezes. Bezkarność Beaty Szydło wskazuje bowiem na jej dużą popularność w części Prawa i Sprawiedliwości. Obrona nagród mogła uderzyć w wizerunek PiS, ale równocześnie trafiła na podatny grunt wielu członków partii, którzy od byłej premier usłyszeli słowa uznania, podczas gdy od Mateusza Morawieckiego połajanki i dymisje. Tym samym za rozważeniem Beaty Szydło jako alternatywy dla Andrzeja Dudy może stać jej partyjna lojalność. Ustępujący z funkcji bez walki Szydło dała kierownictwu PiS dowód, że jest w pełni sterowalna.

Doniesienia Super Expressu, które na dziś mają postać luźnych spekulacji na podstawie przecieków, wskazują, że jest wewnątrz PiS grupa polityków, która próbuje zbadać odbiór społeczno-medialny takiej zagrywki. Jeśli taki scenariusz zyskałby pozytywne oceny, to możemy stać się świadkami bardziej otwartego lobbingu wewnątrzpartyjnego. Polska polityka ponownie okazuje się nieprzewidywalna, gdzie na stole wciąż znajdują się wszystkie karty.

Źródło: interia.pl

Fot.Shutterstock/Dagmara_K

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie