Gospodarka

PiS wycofa się z 500 Plus na pierwsze dziecko oraz 13. i 14. emerytury? Dramatyczny apel pracodawców do rządu

screen/ OnetNews

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców apeluje do rządu PiS, by ten anulował założenia budżetowe i szybko zaczął się przygotować na najgorsze, jeśli chodzi o rozwój epidemii i jej wpływ na finanse państwa.

Rewizja wydatków socjalnych

Związek apeluje o zmniejszenie wydatków socjalnych:

„Uważamy wobec tego, że należy wycofać się z poszerzenia programu 500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, a także z dodatkowych (13. i 14.) świadczeń emerytalnych. Likwidacji powinien zostać poddany również program wyprawek szkolnych „dobry start”.

Takie niepopularne decyzje mogłyby stworzyć „poduszkę finansową” w wysokości niemal 45 miliardów złotych.

Chodzi o to, że pieniądze są potrzebne choćby firmom z branży fitness, weselnej, eventowej, rozrywkowej, gastronomicznej czy hotelarskiej, które nie mogą dziś w praktyce działać. Rząd mógłby zwolnić je z części świadczeń lub nawet dotować, by jakoś przetrwały  ten trudny czas.

Jest jednak pewne, że PiS nie ograniczy polityki socjalnej z powodów politycznych.

Nie jesteśmy gotowi na kryzys

W czasie dobrej koniunktury należy oszczędzać, by mieć na chude lata. PiS zaś zrobiło coś zgoła odwrotnego. Co gorsze, bardzo spodobało się to elektoratowi partii, który głosował chyba na ugrupowanie, bo to obiecywało 500+ czy kolejne emerytury. Efekt? Nie odłożyliśmy pieniędzy, które teraz bardzo by się przydały. W tym roku wydaliśmy już chyba wszystko, co byliśmy w stanie w ramach tarcz antykryzysowych, co sugerują po cichu ludzie z otoczenia rządu.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie