Polityka i Społeczeństwo

PiS traci kontrolę nad sytuacją, więc do akcji wkracza KO. Jest projekt ustawy ws. kluczowego problemu

screen/ Platforma News

KO reaguje na gigantyczne podwyżki cen gazu. Największa partia opozycyjna przygotowała projekt, który ma uchronić Polaków przed konsekwencjami wzrostu cen.

Ogromne podwyżki cen gazu to główny temat okresu świąteczno-noworocznego. Okazało się, że podwyżki cen gazu dla odbiorców sięgają nawet kilkuset procent.

Od kilku dni z całego kraju płyną sygnały o tym, że w konkretnych domach i mieszkaniach, zarządzanych przez spółdzielnie, ceny gazu mają wzrosnąć od 1 stycznia o kilkaset procent. 400, 500, 600, nawet niemal 900 procent, to są ceny ustalane przez państwowe firmy, które są dystrybutorami gazu – powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Jan Grabiec. – Nagle, zamiast 150 złotych, będą musieli zapłacić miesięcznie 800 złotych za gaz, takie są realne ceny wynikające z przeliczenia na konkretne lokale – podkreślił.

Polityk przedstawił projekt nowelizacji prawa energetycznego. Celem projektu jest doprowadzenie do sytuacji, w której wszyscy indywidualni odbiorcy gazu będą opłacali rachunki tej samej wysokości.

Przygotowaliśmy projekt ustawy, który zmienia definicję odbiorcy indywidualnego, jeśli chodzi o Prawo energetyczne, definiując go tak, że bez względu na to, czy ktoś mieszka w domu jednorodzinnym, w bloku, ma umowę bezpośrednio z gazownią, czy reprezentuje go spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa, to każdy z lokali będzie miał stosowaną tę samą taryfę, chronioną przez Urząd Regulacji Energetyki – wyjaśnił Grabiec. To rozwiązanie uchroni przed trudnymi sytuacjami, w jakiej znalazło się wielu Polaków – z dnia na dzień otrzymali informacje o drastycznych podwyżkach.

Jan Grabiec skrytykował też podejście rządu do zaistniałej sytuacji. Stwierdził, że jest zaskoczony biernością Mateusza Morawieckiego i rządu PiS. Na ten moment władza woli zrzucać odpowiedzialność za podwyżki na Donalda Tuska.

Oni wręcz sprawiają wrażenie, jakby nie mieli pojęcia, co się dzieje – ocenił polityk KO. Dlatego największa partia opozycyjna postanowiła wyręczyć władzę i przygotowała własny projekt. Grabiec wyraził przekonanie, że rozpatrzenie ustawy „powinno mieć miejsce w ciągu najbliższych dni”.

Źródło: Polsat News

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie