Gospodarka

PiS szykuje zabójczy, podatkowy bat na firmy. Dlaczego rządzący tak nienawidzą przedsiębiorców?

Flickr.com/PiS

Z jednej strony rząd się chwali pomocą finansową, jaką kieruje w stronę przedsiębiorców. Z drugiej szykuje bat na podatników.

Rząd chwali się pieniędzmi przeznaczanymi na pomoc przedsiębiorcom, ale w zaciszu przygotowuje na nich bat i gilotynę. Szykuje się zaciśnięcie finansowych kleszczy na przedsiębiorcach.

Zmiana czeka nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. To właściwie jedno zdanie wprowadzające poprawkę w kodeksie karnym skarbowym. Brzmi: “Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia” – informuje Gazeta Wyborcza.

Aktualnie mandat może być wystawiony, gdy kara grzywny nie przekracza 5600 zł. Jeżeli projekt rządu wejdzie w życie, będzie można mandatem nałożyć karę grzywny, gdy grzywna będzie wynosiła do 14 tys. zł. Oczywiście zmiany mają służyć odciążeniu sądów w sprawach o wykroczenia skarbowe. W ostatnich dniach to standardowe uzasadnienie do rządowych pomysłów.

Zmiana ta odczytywana łącznie z inną zmianą lansowaną przez  PiS, zgodnie z którą nie będzie można odmówić przyjęcia mandatu, oznacza wzrost represyjności państwa wobec obywateli, zwłaszcza tych, którzy nie zgadzają się na zamknięcie ich działalności bez podstawy prawnej i bez odszkodowania– tłumaczy doradca podatkowy Przemysław J. Hinc.

Dzisiaj ma się odbyć w Sejmie pierwsze czytanie projektu. Ustawa o podwyżce mandatów skarbowych miałaby wejść w życie 1 kwietnia 2021 r.

Źródło Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie