Polityka i Społeczeństwo

PiS szykuje rozbicie dzielnicowe. Rafał Trzaskowski bezlitośnie punktuje plany partii rządzącej

Rafał Trzaskowski
Fot. Flickr

PiS planuje podzielić Mazowsze na dwa województwa – poinformowały wczoraj media. Na kontrowersyjny pomysł partii rządzącej krytycznie zareagował Rafał Trzaskowski. – Co z tego, że nie będzie środków na szpitale i drogi, skoro będzie można dorwać się do władzy – komentuje prezydent Warszawy.

O pomyśle PiS poinformował wczoraj „Dziennik Gazeta Prawna”. Plan polega na wyodrębnieniu z województwa mazowieckiego Warszawy i przylegające do niej powiatów. W efekcie powstałoby nowe, 17. województwo – warszawskie. Według informacji „DGP”, posiedzenie Sejmu w tej sprawie ma odbyć się jeszcze w sierpniu, tak aby w listopadzie przeprowadzić w nowych województwach wybory do sejmików.

Chodzi o władzę

Do projektu PiS odniósł się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy opublikował na Facebooku wpis, w którym krytycznie skomentował pomysł podziału Mazowsza. Polityk nie ma wątpliwości, że intencje partii rządzącej są czysto polityczne.

Z jednej strony PiS-owi nie zgadza się po prostu arytmetyka wyborcza, gdy silnie opozycyjna wobec niego Warszawa jest uwzględniana jako część całego województwa. Gdyby Warszawę z całego regionu wyłączyć, łatwiej byłoby partii rządzącej o lepszy wynik do sejmiku wojewódzkiego. Lepszy wynik do sejmiku to szansa na rządy w województwie, w którym obecnie rządzi koalicja PO-PSL – komentuje Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zauważa też, że podział nie byłby korzystny finansowo dla nowego województwa mazowieckiego.

Mazowsze stanie się mocno niesamodzielne finansowo bez wpływów, które przynosi Warszawa i gminy ościenne. Niesamodzielne finansowo – czyli całkowicie uzależnione od wsparcia rządu kierowanego przez ludzi PiS – pisze Trzaskowski. –  Jak województwo ma je utrzymać, kiedy zostanie pozbawione zdecydowanej większości dochodów? Warszawa i gminy sąsiadujące zapewniają aż 87%(!!!) wpływów Mazowsza z CIT. Czy pomysł PiS jest taki, aby ogromne terytorialnie województwo utrzymywało się za 13% dotychczasowych wpływów? – dodaje.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie