Polityka i Społeczeństwo

PiS szykuje polityczną bombę atomową. Wyciekły główne założenia Nowego Ładu

Emerytury bez podatku

Ponoć emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł będzie przysługiwała ok. 65 proc. emerytom. Dokładna analiza jest tu jednak utrudniona, bowiem GUS podaje dane na temat liczebności poszczególnych grup emerytur co 200 złotych. Nie wiemy więc dokładnie, ilu seniorów pobiera maksymalnie 2,5 tys. złotych emerytury. Przykładowo grupa, która otrzymuje świadczenie w zakresie pomiędzy 2,4 tys. a 2,6 tys., to 6,6 proc. osób. 65 proc. to więc założenie orientacyjne.

Trzeba dodać, że takie rozwiązanie jest dobre dla najuboższych, bowiem to oni będą mogli wydać więcej pieniędzy.

Brzmi pięknie, ale należy pamiętać, że to pomysł, który jest prowizoryczny. Problemem jest bowiem rynek pracy i demografia. Bez sprawienia, że zacznie się rodzić więcej dzieci, nadal system emerytur w Polsce jest zagrożony.

Trzeba nie unikać składek, nie szukać sposobów płacenia jak najniższych tylko w miarę możliwości płacić takie, które pozwolą wypracować świadczenie – dodawała w rozmowie z OKO.press ekspertka od emerytur, dr Janina Petelczyc.

Na razie mocno rośnie zaś liczba osób, które otrzymują emeryturę niższą niż minimalna. PiS powinno więc najpierw mocno zreformować rynek pracy.

Na ocenę Nowego Ładu przyjdzie nam jeszcze poczekać do czasu poznania szczegółów, ale już obecne pomysły budzą obawy, że nowe wizje z Nowogrodzkiej będą efektem politycznych kalkulacji…

Źródło: OKO. Press


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie