Polityka i Społeczeństwo

PiS straci przez aferę Matki Boskiej z tęczową aureolą? Polacy zabrali głos

Okazuje się, że Polacy może i są wierzący, ale cenią też wolność w sztuce. Akcja policji przeciwko Elżbiecie Podleśnej została przez nich bardzo negatywnie oceniona.

Wspólny sondaż IBRiS dla “Dziennika Gazety Prawnej”, Dziennika.pl, RMF FM i RMF24.pl nie pozostawia złudzeń. Zatrzymanie aktywistki za rozklejanie wizerunku Matki Boskiej z tęczową aureolą zostało ocenione jako “niezasadne” przez 26 procent badanych. 41 procent jest zdania, że było to “zdecydowanie niezasadne”.

Wybory

IBRiS postanowił zainteresować się też tym, jak akcja przeciwko Elżbiecie Podleśnej i kontrowersyjne wystąpienie „suportu Tuska” – Leszka Jażdżewskiego – nt. Kościoła, mogą wpłynąć na wynik wyborów za nieco ponad tydzień.

Co ciekawe, badani zaprzeczali, by oba wydarzenia miały mieć wpływ na to, na kogo zagłosują 26 maja. W przypadku przemówienia Leszka Jażdżewskiego “raczej nie” odpowiedziało ponad 25 procent ankietowanych, z kolei “zdecydowanie nie” 47 procent. W kwestii afery wokół Elżbiety Podleśnej “raczej nie” odparło ponad 24 procent badanych, zaś “zdecydowanie nie” ponad 45 procent respondentów.

Co może zaskoczyć, inaczej ankietowani ocenili siebie, a zupełnie inaczej patrzą na ogół społeczeństwa. Zdaniem aż 44 proc. obie sprawy “raczej nie” i “zdecydowanie nie” wpłyną na wynik walki o Parlament Europejski. Natomiast “zdecydowanie tak” i “raczej tak” wybrało zaledwie o niespełna punkt procentowy mniej osób.

Sondaż został przeprowadzony w dniach od 10 do 11 maja metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badanie przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie 1100 dorosłych osób.

Walka o władzę

Ataki na Kościół z różnych stron nasilają się. Pomijając obie wspomniane tu sprawy, warto przypomnieć, że tematem numer jeden od paru dni jest film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”. Pod tym pobudzającym wyobraźnię tytułem kryje się dokument przedstawiający temat pedofilii w Kościele. Zasadne byłoby zastanowienie się, czy to ten obraz mocniej nie uderzy w PiS, który ma chyba niepisany sojusz z Kościołem. Tym razem jednak aliant partii rządzącej może ją doprowadzić do pierwszej od kilku lat klęski wyborczej.

Źródło: RMF FM

fot. flickr/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”200″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie