Polityka i Społeczeństwo

PiS sprzymierza się z prorosyjskimi politykami? Zaskakujący zwrot w działaniach partii Kaczyńskiego

Media podają dziś nieoficjalną informację o tym, że Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło negocjacje z Ruchem Pięciu Gwiazd w sprawie wejścia kontrowersyjnych Włochów do europarlamentarnej frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). W wyniku takiego ruchu EKR zyskałoby w Parlamencie Europejskim na znaczeniu i stało się czwartą siłą w Europie (teraz jest na 5. miejscu).

Co w praktyce daje powiększenie frakcji? Pod względem politycznym to czysty biznes, tj więcej ważnych stanowisk. „Przyjęcie 14 europosłów z Ruchu Pięciu Gwiazd trzeba będzie jednak opłacić jakimś stanowiskiem. Fabio Massimo Castaldo jest wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego i na pewno będzie chciał utrzymać to stanowisko” – twierdzi RMF FM.

W obawie przed rozpadem

Ponoć to sami politycy Ruchu zwrócili się do PiS-u w sprawie sojuszu. Ruch jest dziś w Europie Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD). Włosi obawiają się rozpadu swojej frakcji, a ta nastąpi wraz z brexitem, bo wtedy odejdzie z niej 29 Brytyjczyków. Szukają więc nowych aliantów. Rozmawiali  ponoć też z Zielonymi.

Te rozmowy nie będą jednak proste. Ruch Pięciu Gwiazd jest zwolennikiem relokacji uchodźców. Dla wyborców PiS taki sojusz byłby niezrozumiały. Ponadto Ruch uchodzi za prorosyjski, co także kłóci się z postawą polskiej partii rządzącej.

Dziennikarka RMF FM dowiedziała się od swoich źródeł, jak obie siły chcą rozwiązać ten problem.

Jeżeli dojdzie do porozumienia, to dzielimy się we frakcji: oni odpowiadają za południe Europy, a my za Wschód i nie wtrącamy się”

wyjaśnił jej jeden z polityków PiS.

Prorosyjska postawa to jednak nie wszystko. Ponadto Ruch Pięciu Gwiazd jest bardzo proekologiczny. Ponoć i to jest błahostką:

„To także nie jest problem. To w zasadzie lewica

-tłumaczył ponoć ten sam polityk.

Wczoraj do EKR-u przyjęto już 5 nowych eurodeputowanych, m.in. z holenderskiego Forum voor Democratie. Już to powinno stanowić ostrzeżenie dla Polaków. Holendrzy z Forum są bowiem przeciwnikami swobodnego przepływowi pracowników z Europy Wschodniej. Dotyczy to też naszych rodaków.

W co gra PiS?

W co więc w europarlamencie gra PiS? Można odnieść wrażenie, że wszelkie sprawy ideologiczne i sprawy, które mogłyby być ważne dla naszego kraju, zeszły tam na dalszy plan. Liczy się stworzenie jak największej frakcji i zyskanie stanowisk.

Politycy PiS mogą bronić się tym, że silniejsza frakcja pomoże im realizować ich obietnice wyborcze. Tyle że trudno zrozumieć, jak tego dokonać przy takich sojusznikach. Holendrzy będą zapewne lobbowali za ograniczeniem dostępu do zachodnioeuropejskiego rynku dla Polaków. To jednak paradoksalnie dobrze dla PiS, bowiem ograniczy emigrację.

Skręt w kierunku Rosji w przypadku współpracy z Włochami z Ruchu Pięciu Gwiazd powinien jednak wzbudzić u wszystkich ogromny niepokój. Czy wszystkie teorie spiskowe o tym, że PiS jest partią prorosyjską są prawdziwe? Nowy alians ugrupowania może być na to koronnym dowodem.

Źródło: RMF FM

fot. flickr/Sejm RP

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie