Gospodarka

PiS snuje wielkie plany o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tymczasem flagowy program rządu leży i kwiczy

"Mieszkanie Plus" to wielkie kłamstwo? Rozczarowane rodziny rezygnują z programu
Fot. Flickr

Na wczorajszej konferencji, czy też mini konwencji, Andrzej Duda sporo czasu poświęcił Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu (CPK) – Jestem przekonany, że stać nas na to, żeby Centralny Port Komunikacyjny zrealizować. Jestem przekonany, że stać nas na to, aby podjąć tę wielką szansę. Jesteśmy optymistami, umiemy spojrzeć w przyszłość i dobrze przewidywać – mówił prezydent. Zobaczmy jak to jest z tym przewidywaniem.

“Mieszkanie plus” to był i chyba nadal jest, flagowy program Zjednoczonej Prawicy. Tak dziwnie się składa, że obóz rządzący opowiada o inwestycjach, jakie chce zrealizować, a nie chwali się tym, co do tej pory wybudował. Logika podpowiada, że po prawie pięciu latach sprawowania rządów i władania Pałacem Prezydenckim, rządowy portfel zrealizowanych inwestycji powinien mieć jakąś zawartość. Niestety świeci pustkami i hula tam wiatr.

Redystrybucja środków budżetowych w postaci 500 plus, które w założeniach miały być impulsem prodemograficznym, nie jest jakimś wielkim wyzwaniem. Zostawmy na boku efekt prodemograficzny, bo tu rząd i prezydent także nie mają się czym pochwalić. Skierowanie strumienia środków finansowych do społeczeństwa jest jak pstryknięcie palcami, ale do położenia cegły na cegłę potrzeba już trochę więcej wyobraźni i solidnego planu.

W 2019 roku, to jest moje zobowiązanie, które też przed państwem tu niejako składam, w budowie będzie 100 tysięcy mieszkań – mówił premier Morawiecki w kwietniu 2018 roku. Pod koniec grudnia 2019 r. TVN24 sprawdził, jak wygląda sytuacja na froncie robót związanych z programem “Mieszkanie plus” – Według informacji zamieszczonych na stronie PFR Nieruchomości, w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowanych do tej pory zostało 867 mieszkań, 1811 jest w budowie, a 18 tys. w trakcie projektowania – pisał TVN24.pl. Nie wiem jak państwu, ale po wnikliwych obliczeniach z użyciem najnowszych modeli matematycznych mi wychodzi 100 tysięcy.

Jak pisze wczorajsza Gazeta Wyborcza program koordynowały już trzy ministerstwa – Generalnie nie ma czego podsumowywać – mówią rozmówcy z samorządów, którzy liczyli na wsparcie przy budowie mieszkań z rządowego programu. Ustalenie dokładnej liczby mieszkań oddanych do użytku dzięki programowi Mieszkanie Plus wciąż jest trudne, ale z całą pewnością można stwierdzić, że na rynku nie ma nawet 1/10 z tego co premier obiecywał w ciągu jednego roku – pisze Wyborcza.

Ponad tydzień temu Rafał Trzaskowski zaapelował do rządu o wstrzymanie na 2-3 lata trzech najbardziej kontrowersyjnych inwestycji: 70 mld zł na Centralny Port Komunikacyjny przeznaczyć na ochronę miejsc pracy, 100 mln zł ściągane ze spółek skarbu państwa na Polską Fundację Narodową, dać na pomoc szpitalom, a 2 mld zł na przekop Mierzei Wiślanej, skierować na premie dla lekarzy i pielęgniarek. Rząd i prezydent nie chcą o tym słyszeć.

W ubiegłą sobotę do Baranowa, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, pojechali posłowie Koalicji Obywatelskiej – W dobie kryzysu samorządy odwlekają inwestycje w czasie, żeby móc stabilizować gospodarkę. A rząd? 10 kwietnia do zarządu CPK powołał kolejną osobę. Jest ich tam w zarządzie pięć. Miesięcznie dostają 250 tysiecy złotych – mówił w szczerym polu Konrad Frysztak z KO. Tyle się płaci za obsługę łąki, bo przecież nie za położenie cegły na cegłę.

Źródło Gazeta WyborczaTVN24.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie