Polityka i Społeczeństwo

PiS się przestraszył i próbuje zablokować niedzielną manifestację. Sanepid w akcji!

Flickr.com

Donald Tusk zaapelował do udziału w proteście, który ma odbyć się w niedzielę w Warszawie. Tymczasem sanepid… wydał negatywną opinię na temat tego zgromadzenia. Politycy opozycji nie mają wątpliwości, że to oznaka strachu władzy.

Tusk zaprasza na protest

Musimy ratować Polskę, nikt tego za nas nie zrobi. Zbieramy się w najbliższą niedzielę o 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Polska jest warta naszego zaangażowania, nasza przyszłość jest tego warta! – napisał na Twitterze Donald Tusk. Zamieścił też wideo, w którym zaapelował do wzięcia udziału w manifestacji.

Operacja wyprowadzania Polski z Europy zaplanowana przez Jarosława Kaczyńskiego ruszyła pełną parą. Jeżeli pozostaniemy bierni, nic go nie zatrzyma – powiedział lider PO. Manifestacja to odpowiedź na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. unijnego prawa. Politycy opozycji wskazują, że ten wyrok oznacza duży krok w stronę polexitu.

Sanepid na nie

Niedzielna manifestacją zainteresował się Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Sanepid wydał… negatywną opinię na temat tego wydarzenia. Widzi w nim zagrożenie epidemiczne.

Zgodnie z § 26 ust. 1b ww. rozporządzenia maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób, biorąc powyższe pod uwagę, w ocenie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zgromadzenie, w którym zadeklarowano udział 200 osób, nie powinno się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny i stanowi wysokie ryzyko transmisji wirusa wśród dużej liczby uczestników biorących udział w zgromadzeniu – czytamy w komunikacie. Sanepid zaznacza, że za niedostosowanie się do ograniczeń grozić może kara od 5 do nawet 30 tys. złotych.

Decyzja sanepidu może zaskakiwać, gdyż dzień wcześniej, w sobotę, na Stadionie Narodowym odbędzie się mecz reprezentacji Polski z San Marino. Na obiekcie zasiądzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Jak zauważył Patryk Słowik z WP, sanepid nie grzmiał też, gdy w Forum Ekonomiczne w Karpaczu uczestniczyło kilka tysięcy osób, także z rządu. Tymczasem zgromadzenie na wolnym powietrzu wywołało ogromne obawy…


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie