Polityka i Społeczeństwo

PiS ruszy na łowy? Zmiana na scenie politycznej najbardziej ucieszy Kaczyńskiego

Drogi PSL i Kukiz’15 oficjalnie się rozeszły. Ta wiadomość może ucieszyć… Jarosława Kaczyńskiego. Prezes dąży do wzmocnienia szeregów PiS nowymi ludźmi.

O tym, że formuła Koalicji Polskiej już się wyczerpała, mówiono od dawna. Wczoraj ten projekt oficjalnie dobiegł końca.

Pretekstem do zmian była dla PSL-u postawa posłów Kukiza, którzy poparli PiS w sprawie weta unijnego budżetu.

Władze partii jednogłośnie uznały, że nie możemy kontynuować współpracy ze środowiskiem Kukiza. Jesteśmy za silną obecnością Polski w UE, są tutaj zbyt daleko idące różnice – powiedział prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Co teraz czeka ludowców? Sondaże za nimi nie przemawiają, ale niewykluczone, że tę sytuację może poprawić nawiązanie współpracy z ruchem Polska 2050 Szymona Hołowni. Nieoficjalnie mówi się, że rozmowy w tej sprawie już się toczą.

PSL idzie więc swoją, a Kukiz’15 swoją drogą. Czy ci drudzy spotkają na swojej drodze Jarosława Kaczyńskiego? Śmiało można postawić tezę, że rozpad Koalicji Polskiej ucieszył prezesa PiS. Kaczyński chciałby wzmocnić szeregi PiS o nowych ludzi. Po pierwsze dlatego, że wciąż musi liczyć się z odejściem „buntowników”, którzy sprzeciwili się „Piątce dla zwierząt”, po drugie – nie byłby aż tak bardzo uzależniony od głosów posłów Solidarnej Polski, nie musiałby więc bawić się w ustępstwa wobec Zbigniewa Ziobry. A ideologicznie ludziom z Kukiz’15 do PiS nie jest daleko.

Będzie kuszenie, będą rozmowy. Szef PiS ma bezwzględną większość, ale ona co chwila się chwieje. Ostatnio odszedł poseł Lech Kołakowski. Rozłam miał być większy, ale finalnie skończyło się tylko na jednej osobie. To sukces Kaczyńskiego, ale w gaszeniu pożaru, nie w ekspansji – komentuje na antenie TOK FM Jakub Majmurek z “Krytyki Politycznej”.

Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przyznał, że żadne rozmowy póki co się nie toczą, ale współpraca nie jest wykluczona.

Jesteśmy gotowi na współpracę ze wszystkim, którzy podzielają nasze poglądy i będą głosować jak my – powiedział Terlecki.

Źródło: TOK FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie