Polityka i Społeczeństwo

PiS rozdał dotacje dla organizacji pozarządowych. Zgadnijcie, kto je dostał

Z czołówki beneficjentów najbardziej znana jest Polska Wielki Projekt. Choć dotację otrzymała nie po raz pierwszy, to jednak pierwszy raz na kapitał żelazny, czyli została uznana za organizację najcenniejszą i mającą największy dorobek w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego oraz w tworzeniu społecznych inicjatyw. Główną postacią fundacji jest Anna Bielecka, która prowadzi w stolicy salon, w którym od katastrofy smoleńskiej regularnie spotykają się elity PiS – na czele z samym Jarosławem Kaczyńskim. To swego rodzaju nieformalny ośrodek decyzyjny obecnej partii rządzącej.

W Radzie Fundacji jest 26 osób – wśród nich Piotr Gliński, który jednocześnie jest jednym z inicjatorów powstania Narodowego Instytutu Wolności, który rozdaje pieniądze z dotacji. Poza Glińskim zasiadają w tym gremium m.in.: były szef MSZ Jacek Czaputowicz, publicysta Grzegorz Górny, europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski, publicysta Bronisław Wildstein oraz ludzie prezydenta Dudy − Paweł Soloch, Krzysztof Szczerski i Andrzej Zybertowicz.

Od 2011 r. Polska Wielki Projekt organizuje kongres, na którym przyznaje Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego. Do 2015 r. były to wyróżnienia honorowe, ale gdy PiS przejął władzę, nagroda nabrała wymiaru materialnego: 100 tys. zł. Sponsorem jest państwowy bank PKO BP. Po pojawieniu się sponsora, nagrody wypłacono wszystkim laureatom.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie