Polityka i Społeczeństwo

PiS rozdał dotacje dla organizacji pozarządowych. Zgadnijcie, kto je dostał

Kurski i Gliński
Flickr.com/Ministerstwo Kultury

30 kwietnia Narodowy Instytut Wolności ogłosił wyniki konkursu na tzw. żelazny kapitał. W ścisłej czołówce starań o 500 tys. zł znalazły się podmioty związane z władzą, działaczami PiS lub ludźmi popierającymi politykę gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.

Jedna z fundacji została założona w lutym tego roku. Po pół miliona złotych otrzymały: fundacja Polska Wielki Projekt, stowarzyszenie Sanctus Paulus, fundacja Instytut im. Kazimierza Promyka, fundacja All for the Betterment of Life, fundacja Edukacja do Wartości oraz fundacja Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Pieniądze na kapitał żelazny przeznaczone są na cele statutowe. Nie trzeba rozliczać się z nich tak dokładnie, jak z dotacji przyznawanych na konkretny cel. Zaraz za sześcioma szczęśliwcami, którzy otrzymali pełne pół miliona złotych znalazło się 113 innych podmiotów. Z oceną na poziomie 99,5 punktów i dotacją na 499 tys. zł znalazło się stowarzyszenie Roberta Bąkiewicza – Roty Marszu Niepodległości.

NIW podaje, że usytuowane poza czołówką podmioty na razie znajdują się na liście rezerwowej, co oznacza, że mogą otrzymać dotację, jeśli będą wolne środki, rozdający zwiększy pulę lub ktoś z pierwszej szóstki wycofa się. Wtedy Roty Marszu Niepodległości będą pierwsze w kolejce. Na razie stowarzyszenie Bąkiewicza musi zadowolić się dotacją w wysokości 198 tys. zł Roty Marszu Niepodległości otrzymały ją w ramach projektu “Rozwój instytucjonalny organizacji strażniczych i mediów obywatelskich”, gdzie będą tworzyć “Media Narodowe – obywatelski portal lokalny”.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie