Polityka i Społeczeństwo

PiS posłucha suwerena? Polacy jasno wypowiedzieli się ws. polexitu [SONDAŻ]

oszustwa podatkowe

Polski rząd jest w konflikcie z Unią Europejską, a niedawne wypowiedzi czołowych polityków PiS zrodziły pytania, jak bardzo realny jest polexit. Jeżeli władza wsłuchałaby się w głos Polaków, nawet nie rozważałaby takiego rozwiązania.

Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji im nie odpowiada i się odwrócili i wyszli – powiedział Ryszard Terlecki. Marek Suski zaś grzmiał o „brukselskim okupancie”. Wypowiedzi czołowych polityków PiS prowokują do postawienia pytania, jak realne jest wyjście Polski z Unii Europejskiej. Co prawda władza tonuje nastroje – sam Terlecki napisał, że „Polska była, jest i będzie członkiem UE”, a wicepremier Piotr Gliński zapewniał, że „Polska nie da się wypchnąć” ze wspólnoty, ale słowa to jedno, a działania – drugie. A rząd PiS jest w permanentnym konflikcie z UE.

Gdyby władza chciała się wsłuchać w głos suwerena, nie powinna mieć żadnych wątpliwości co do przyszłości Polski w UE. Dobitnie pokazuje to sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM. Na pytanie, czy Polska powinna być dalej członkiem UE, aż 88,1 proc. jest zdania, że tak, w tym aż 68,6 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”. Tylko 7,2 proc (!) jest przeciwko obecności Polski we wspólnocie europejskiej.

Ankietowani odpowiedzieli również na pytanie, czy polexit to realny scenariusz. 29,7 procent uważa, że tak, w tym 8,4 proc. Wybrało odpowiedź „zdecydowanie tak”. W wyjście naszego kraju z Unii nie wierzy 57,2 proc. badanych.

PiS zareagowało na coraz głośniejsze domysły nt. ewentualnego polexitu. Najpierw dla PAP wypowiedział się Jarosław Kaczyński, który stwierdził, że Polska chce zostać w UE, ale zachować suwerenność. Z kolei podczas środowego posiedzenia komitetu politycznego PiS przyjęto uchwałę “W sprawie przynależności Polski do Unii Europejskiej oraz suwerenności Rzeczypospolitej”.

Zaczynamy od tego, że jesteśmy państwem europejskim od ponad tysiąca lat. Wykluczamy możliwość polexitu, ponieważ rzeczywistością naszego kontynentu jest Unia Europejska. To jest przypisywanie nam przez totalną opozycję czegoś, czego absolutnie nie planowaliśmy. Nigdy o tym nie mówiliśmy. To po prostu nie ma odzwierciedlenia w faktach – powiedziała rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie