Polityka i Społeczeństwo

PiS posłucha suwerena? Polacy jasno pokazali, że chcą wyjaśnień ws. afery inwigilacyjnej [SONDAŻ]

fot. Katarzyna Czerwińska - Kancelaria Senatu

Polacy nie maja wątpliwości, że należy wyjaśnić aferę inwigilacyjną. Oprogramowanie Pegasus zostało użyte do szpiegowania m.in. telefonu senatora KO Krzysztofa Brejzy.

Roman Giertych, prokuratorka Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza – to potwierdzone ofiary inwigilacji systemem Pegasus. Co istotne, telefon polityka opozycji śledzony był w 2019 roku, podczas kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Brejza był wówczas szefem sztabu PO i nie ma wątpliwości, że inwigilacja mogła mieć wpływ na wynik wyborów.

Przedstawiciele obozu rządzącego długo przekonywali, że ze szpiegowskim oprogramowaniem nie mają nic wspólnego, a ostatnie Pegasusy, jakie widzieli, to konsole do gier. Później sam Jarosław Kaczyński zburzył tę narrację. Przyznał, że nasz kraj posiada ten system. Opozycja domaga się powołania komisji śledczej w sprawie afery inwigilacyjnej, PiS bagatelizuje problem.

Komisja śledcza jest niepotrzebna, nie ma żadnego powodu, żeby ją powołać dla szumu medialnego, który próbuje wywołać opozycja – mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

A może powinien posłuchać suwerena? Sondaż United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM pokazuje, że większość Polaków chce zbadania afery inwigilacyjnej. Różnią się zdania dotyczące organu, który miałby to wykonać, ale ogólna opinia jest jasna – Polacy chcą wyjaśnienia sprawy.

Aż 64,8 proc. ankietowanych uważa, że afera inwigilacyjna wymaga wyjaśnienia. Najwięcej, bo 20,1 proc. wskazuje, by zajęła się tym sejmowa komisja śledcza, 9,7 proc. sugeruje powołanie komisji przez senat, a 13,7 chce, by sprawę zbadało NIK. 2,5 proc. uważa, że należy powołać sejmową komisję ds. służb specjalnych. 18,8 proc. oczekuje, że aferę zbadają „inne instytucje”. Zaledwie 14,9 proc. ankietowanych uważa, że sprawy Pegasusa nie trzeba wyjaśniać.

Niewykluczone, że wkrótce zostanie powołana senacka komisja ds. Pegasusa.

Komisja będzie przygotowywać i zabezpieczać materiały i analizy, przesłuchiwać świadków również pod kątem przyszłych działań prokuratury – mówi w rozmowie z „Rzeczposplitą” senator Platformy Krzysztof Brejza. KO przygotowuje też odpowiedni wniosek do złożenia w Sejmie.

Źródło: Dziennik.pl, Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie