Polityka i Społeczeństwo

PiS poniżej psychologicznej granicy. Wyborcy mają już dosyć Kaczyńskiego [SONDAŻ]

Okazuje się, że wyborcy mają już powoli dość rządów PiS. Obecnie na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby już tylko 28 proc. badanych – wynika z sondażu Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl.

PiS zaczyna mieć pod górkę

Przez blisko 5 lat poparcie dla PiS było na wysokim poziomie. Teraz okazuje się, że trend ten uległ zmianie. W nowym sondażu Zjednoczoną Prawicę popiera tylko 28 proc. badanych.

Na drugim miejscu znalazły się ex aequo Koalicja Obywatelska oraz Polska 2050 Szymona Hołowni – oba ugrupowania dostają po 22 proc. głosów badanych.

Lewicę popiera zaś 11 proc. respondentów, a Konfederację – 10 proc.

W Sejmie zabrakłoby zaś PSL oraz Kukiz’15, które popiera po równo 3 proc. badanych. 1 proc. respondentów popiera “inne ugrupowanie”.

Hołownia się rozpada?

Powyższy wariant pokazuje, co byłoby, gdyby Polska 2050 na dobre zagościła na polskiej scenie politycznej.

Jeśli tej młodej partii zabrakłoby na listach wyborczych, na Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 31 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską 27 proc. respondentów, a Lewicę – 13 proc. Konfederację poparłoby 10 proc. respondentów, ale pod progiem wyborczym nadal znalazłyby się PSL i Kukiz’15, uzyskując znowu po 3 proc. głosów.

Pytanie o przyszłość ruchu Hołowni jest zasadne, bowiem jest to zbyt młoda formacja, by wierzyć w to, że uda jej się w pełni zbudować listy wyborcze. Nie mówiąc już o zachowaniu efektu świeżości przez najbliższe 3 lata. Gdyby jednak weszłaby do Sejmu, byłaby idealnym koalicjantem KO.

Badanie, zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1079-osobowej próbie mieszkańców kraju od 4 do 8 grudnia 2020 roku.

Źródło: PAP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie