Polityka i Społeczeństwo

PiS po cichu szuka sposobu, by Polacy pracowali dłużej. “Efektywne wydłużenie wieku emerytalnego”

Fundusze UE
Flickr.com/PiS

PiS szuka sposobu, by Polacy pracowali dłużej bez jawnego podnoszenia wieku emerytalnego. Wygląda na to, że rząd przygotuje pakiet bonusów, który ma zachęcić do dłuższej aktywności zawodowej.

Politycy PiS ochoczo wykorzystywali każdą okazję, by uderzyć w rząd PO-PSL za wydłużenie wieku emerytalnego. Okazuje się, że rządzenie państwem w praktyce to co innego, niż głoszenie populistycznych haseł i wymaga trudnych decyzji. Teraz PiS szuka sposobu, by zachęcić Polaków do dłuższej pracy ale tak, by nie podnosić jawnie wieku emerytalnego.

O sprawie informuje money.pl, który dotarł do dokumentu Krajowego Planu Odbudowy. Według portalu jednym z wątków poruszanych w dokumencie jest kwestia emerytur. Wygląda na to, że rząd przyznaje, iż skrócenie wieku emerytalnego było błędem, bo długofalowo sprawi, że na rynku pracy zabraknie pracowników. Jednak władza nie chce jawnie wracać do poprzednich rozwiązań, a sugeruje „efektywnym wydłużaniem wieku emerytalnego”.

O co chodzi? „Efektywne wydłużanie” ma być pakietem zachęt do dalszej aktywności zawodowej. Może być to obniżenie podatku dochodowego od zarobków osiąganych po przekroczeniu wieku emerytalnego – choć zysk ten kierowany miałby być na tzw. Indywidualne Konto Emerytalne.

– (…) brakuje odpowiednich narzędzi motywacyjnych dla osób zbliżających się do wieku emerytalnego – nie są oni zainteresowani podejmowaniem działań na rzecz dostosowania swoich kwalifikacji do zmieniających się wymogów – cytuje dokument portal money.pl. Wygląda więc na to, że rząd wie, iż popełnił błąd, obniżając wiek emerytalny. Trudno jednak z tego wybrać w elegancki dla wyborcy sposób – stąd szukanie kreatywnego rozwiązania.

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie