Polityka i Społeczeństwo

PiS oszukało lekarzy ws. dodatkowych wynagrodzeń. Znaleźli sposób, by boleśnie uderzyć w rząd

Koronawirus
Shutterstock

W sobotę PiS przegłosował “ustawę naprawczą”, która nie przyznaje całemu personelowi medycznemu dodatkowego wynagrodzenia. Lekarze czują się oszukani.

Senat zgłosił do ustawy covidowej poprawkę, która przyznawała 100 proc. dodatkowego wynagrodzenia całemu personelowi medycznemu. Zjednoczona Prawica nie zgadzała się na takie rozwiązanie i chciała przyznać dodatkowe fundusze tylko personelowi będącemu na pierwszej linii frontu. Ustawa wróciła z Senatu do Sejmu, a tam… przegłosowano senacką poprawkę. PiS zaczął się rakiem wycofywać, tłumacząc to pomyłką swoich posłów. W sobotę Zjednoczona Prawica przegłosowała “ustawę naprawczą” mającą na celu “konwalidację błędu”. Ustawa została opublikowana po miesiącu zwłoki.

Lekarze czują się oszukani – Wstrzymanie dodatku do wynagrodzenia dla wszystkich lekarzy to łamanie prawa – ocenia mec. Radosław Górski. Wraz z grupą pracowników służby zdrowia szykuje pozew grupowy przeciwko Skarbowi Państwa – informuje Gazeta Wyborcza.

Ustawa, która została podpisana przez prezydenta 2 listopada, według przepisów powinna zostać niezwłocznie opublikowana, ale tak się nie stało. Wadę takiego postępowania wytyka adwokat reprezentujący personel medyczny – Zachowanie władz, polegające na wstrzymywaniu publikacji ustawy, a następnie jej opublikowaniu równocześnie z ustawą ją zmieniającą po to, aby pozbawić uprawnionych dodatku do wynagrodzenia, jest bezprawne – mówi mecenas Radosław Górski z rozmowie z Wyborczą.

Opisane działanie dzieli pracowników służby zdrowia na tych, którym postanowiono wypłacać dodatkowe wynagrodzenie za pracę w szczególnych warunkach, oraz tych, którzy pomimo wykonywania takiej samej, zagrażającej ich zdrowiu i życiu pracy, są pozbawieni tego dodatku – kontynuuje. Do jego kancelarii zgłosiła się grupa pracowników służby zdrowia, którzy chcą wytoczyć państwu pozew grupowy.

Źródło Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie