Gospodarka

PiS nie potrafi uratować turystyki. Branża znalazła się nad przepaścią

Premier Morawiecki
Flickr.com/KPRM

Lockdown został zakończony, ale nie oznacza to, że gospodarka wróciła na stare tory. PiS wyraźnie nie radzi sobie na tym polu. W szczególności doświadcza tego branża turystyczna. Aż 87 proc. hoteli nie może utrzymać płynności finansowej. Wynika to z przeprowadzonego w połowie czerwca badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP).

W oczekiwaniu na pomoc rządu

Spójrzmy na kolejne liczby. Według danych firmy STR, w maju 2020 r. średnie obłożenie hoteli w Krakowie wynosiło 2,1 proc. (rok wcześniej było to aż 84,9 proc.), w Trójmieście – 7,4 proc. (79,6), a w Warszawie 11,2 proc. (79,5).

Hotelarze liczą także na dalsze wsparcie ich branży ze strony państwa. Dotychczasowa pomoc kończy się z ostatnim dniem czerwca. – Czekamy na zaplanowane na 2 lipca spotkanie z wicepremier Jadwigą Emilewicz, na którym ma być przedstawiona jakaś dodatkowa pomoc dla branży. Ale konkretów jeszcze nie znamy – mówi rp.pl Marcin Mączyński, sekretarz generalny IGHP.

Co prawda rząd ma pomysł na pobudzenie tego sektora, ale jest nim bon turystyczny. Tyle że z tego skorzysta tania baza wypoczynkowa, ale nie hotele. – Na pewno bon nie wesprze hoteli miejskich, biznesowych i konferencyjnych. O tym możemy zapomnieć – dodaje mediom Mączyński.

5,5 proc.

5,5 proc. – to ważna wartość. Okazuje się, że tylko tyle hoteli ocenia wsparcie rządu pozytywnie.

Spójrzmy na inne dane. Z badania IGHP wynika też, że ok. 93 proc. hoteli skorzystało z pomocy, jaką zaoferowała władza. Chodzi głównie o dofinansowanie do wynagrodzeń, postojowe czy wstrzymanie opłat ZUS. Brzmi dobrze, ale ponownie wszytko to traci blask, gdy wejdzie się w szczegóły. Okazuje się, że dla co czwartego hotelu pomoc w przeliczeniu na jeden pokój nie przekroczyła kwoty 5 tys. zł, połowa otrzymała poniżej 7 tys. zł, a tylko 25 proc. uzyskało więcej niż 9 tys. zł. 

Na epidemii straciłem 25 mln zł – mówi „Rzeczpospolitej” Tadeusz Gołębiewski, właściciel sieci hoteli Gołębiewski.

Przed branżą hotelarską lata faktycznego kryzysu. PiS jak na razie nie ma chyba pomysłu, jak jej pomóc…

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie