Gospodarka

PiS nie pomyślało o konsekwencjach swoich obietnic? Zapisy Polskiego Ładu sprawią, że ceny tych dóbr mogą drastycznie wzrosnąć

Rząd zamyka usta uczestnikom Mieszkania Plus. Warunki programu okazują się odbiegać od obietnic
Fot. KPRM

Podczas sobotniej konferencji Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki sypali obietnicami jak z rękawa. Problem w tym, że PiS najwyraźniej zapomniało, że szaleńcza ofensywa rozdawnicza przyniesie też negatywne skutki. Jednym z takich skutków może być drastyczny wzrost cen mieszkań.

Zaprezentowany przez PiS Polski Ład można scharakteryzować krótko: festiwal obietnic. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki prześcigali się w wymienianiu, jakie wspaniałe rzeczy oferują Polakom. Zapomnieli wspomnieć o tych mniej przyjemnych sprawach. Bo każde szaleńcze rozdawnictwo ma jakieś skutki. Rozdawanie pieniędzy skutkuje inflacją, a obiecane ulgi mieszkaniowe – wzrost cen nieruchomości.

PiS obiecało, że w ramach Polskiego Ładu zagwarantuje młodym rodzinom nawet 100 tysięcy wkładu własnego, co umożliwi tymże rodzinom wzięcie kredytu hipotecznego. Drugi bonus to obietnica, że za każde drugie, trzecie i kolejne dziecko państwo będzie pomagało w spłacie kredytu. Ulgi mają sprawić, że młodym rodzinom będzie łatwiej kupić swoje własne mieszkanie. Nie pomyślano chyba jednak o związku przyczynowo-skutkowym, który doprowadzi najpewniej do wywindowania cen mieszkań.

Tutaj działa prawo popytu i podaży – im większy popyt, im większa grupa zainteresowana danym produktem, tym sprzedający są skłonni podwyższać ceny – wyjaśnia Tomasz Ryznarski, analityk z portali JakiKredyt, w rozmowie z RMF FM. Jakie mogłoby być rozwiązanie? Eksperci podpowiadają, by rząd wprowadził limit cen mieszkań, na które obowiązywałyby ulgi. Bo jest też kolejne niebezpieczeństwo – dopłaty nie są uzależnione od miejsca zakupu mieszkania. A to może doprowadzić do sytuacji, gdzie ceny mieszkań w małych miejscowościach sięgają cenom mieszkań w największych miastach.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie