Polityka i Społeczeństwo

PiS nie chce płacić kar za Turów, ale Unia ma na to sposób. Przez działania rządu nasz kraj nie dostanie unijnych pieniędzy

Unia zablokuje wyborcze rozdawnictwo PiS? Tak rząd zmienia Polskę w ruinę
Fot. P. Tracz / KPRM

Polska nie płaci kar na Turów, Unia Europejska wstrzyma więc wypłatę środków budżetowych. Polskie władze miały już otrzymać od Komisji Europejskiej trzy wezwania do zapłaty.

Jak nieoficjalnie donosi Bloombeeg.com, Unia Europejska przygotowuje się do wstrzymania wypłat środków dla Polski. To efekt niezapłaconej kary za niewstrzymanie wydobycia w kopalni w Turowie. Kara nałożona przez TSUE we wrześniu wynosi 0,5 mln euro dziennie – uzbierało się już 50 mln zł.

Polskie władze nie mają zamiaru jej uiścić. Komisja Europejska miała wysłać już trzy wezwania do zapłaty. Unia ma domagać się też odsetek za niezapłacone do tej pory należności.

Według informacji portalu Bloomberg.com, UE ma plan na niesurbodycację polskiego rzadu. Po prostu potrąci należności z wypłat budżetowych przyznanych Polsce. Nie będzie więc to, jak wcześniej sądzono, zamrożenie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Te środki i tak nie są teraz wypłacane – ich odblokowanie zależy od tego, czy PiS usunie Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Co istotne, za funkcjonowanie ID Polska też ma nałożoną karę w wysokości 1 mln euro dziennie.

Choć pojawiały się doniesienia, że władza planuje zapłacić kary za Turów, zaprzeczał temu rzecznik rządu Piotr Mueller.

Nie zamierzamy zapłacić kar, podtrzymujemy swoje stanowisko. Wprost mówi o tym przyjęta uchwała – mówił rzecznik w rozmowie z portalem WP.

Źródło: Money.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie