Polityka i Społeczeństwo

PiS nadal traci. KO notuje ogromny wzrost poparcia [SONDAŻ]

Fot. Flickr/Sejm RP

PiS zdecyduje się na przedterminowe wybory? Jeżeli tak, sporo ryzykuje. Kolejny sondaż potwierdza, że partia rządząca nie utrzyma sejmowej większości. Zyskuje KO.

PiS ma problem.

Zjednoczoną Prawicą targają konflikty, Jarosław Kaczyński nie ufa swoim koalicjantom, a przewaga w Sejmie nie jest pewna. Dlatego przedterminowe wybory mogłyby być dla PiS sposobem, by pozbyć się niewygodnych koalicjantów i wznowić rządy z zaufanymi ludźmi. Problem w tym, że sondaże nie są dla PiS korzystne – od dłuższego czasu badania pokazują, że partia rządząca co prawda wybory by wygrała, ale o samodzielnej większości może pomarzyć.

W najnowszym sondażu przeprowadzonym przez Kantar PiS wygrywa z 30-procentowym poparciem. To spadek o 1 pkt procentowy w stosunku do ostatniego badania. Sporo zyskuje Koalicja Obywatelska. Największa partia opozycyjna może liczyć na 24 procent głosów. To więcej aż o 6 pkt procentowych niż ostatnio. Czy to efekt ostatnich wystąpień programowych liderów PO?

Trzecią siłą w nowym Sejmie byłaby Polska 2050. Ruch Szymona Hołowni zgarnąłby 14 procent głosów, ale to mniej o 1 pkt procentowy niż ostatnio. Na czwartym miejscu plasuje się Lewica z 8-procentowym poparciem (wzrost o 1 pkt procentowy). Na granicy progu wyborczego balansuje Konfederacja (5 procent głosów, spadek o 1 pkt procentowy). Do parlamentu nie dostałoby się PSL – na ludowców zagłosowałoby zaledwie 3 procent Polaków.

Sondaż pokazuje więc, że PiS nie byłby w stanie rządzić samodzielnie. Nic nie dałaby nawet koalicja z Konfederacją (która zapewne i tak skończyłaby się konfliktem). Z kolei szeroki blok opozycyjny mógłby liczyć na większość, ale jeszcze nie taką, która gwarantuje odrzucenie weta Andrzeja Dudy.

Źródło: Onet

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie