Polityka i Społeczeństwo

PiS myślało, że będzie miało spokój, a tu taka niespodzianka. Potężny cios w stronę polskiego rządu prosto z UE

Viktor Orban podbija cenę. Czy Polska może liczyć na jego lojalność?
Fot. Flickr

To był jeden z kluczowych momentów negocjacji unijnego budżetu. Mechanizm “pieniądze za praworządność” miał być stosowany za dwa lata. Jest przyspieszenie.

Sojusz budapesztańsko-warszawski, jaki się zawiązał w trakcie negocjacji wieloletnich ram finansowych unijnego budżetu, był bliski zawetowania tych funduszy. Sprawa rozbijała się o mechanizm “pieniądze za praworządność.

I chociaż ostrze noża było bardziej skierowane przeciwko Węgrom, Polska stanęła z Viktorem Orbanem w jednym szeregu. Premier Węgier zabiegał, aby mechanizm został przesunięty w czasie o około dwa lata, aby miał spokój do kolejnych wyborów.

Parlament Europejski skieruje do TSUE wniosek o tryb przyśpieszony rozpatrywania skargi Polski na rozporządzenie o mechanizmie “pieniądze za praworządność” – ustaliła dziennikarka RMF FM. Chodzi o to, żeby mechanizm był szybciej stosowany niż liczyły Polska i Węgry – informuje stacja.

Europarlament przyjmie na sesji w dniach od 24 do 25 marca rezolucję w sprawie mechanizmu “pieniądze za praworządność”. Jeżeli TSUE na ten wniosek przystanie i stwierdzi, że mechanizm jest zgodny z prawem UE, to będzie można go stosować już za kilka miesięcy, a nie za dwa lata jak chciały władze Polski i Węgier.

Przedstawiciele trzech największych frakcji Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów (S&D) oraz liberalnej Odnowić Europę potwierdzili w rozmowie z dziennikarką RMF FM, że PE skieruje wniosek o tryb przyśpieszony.

– W zasadzie prace nad wnioskiem już się rozpoczęły – mówi jeden z rozmówców. – Grupa EPL zainicjuje wniosek Parlamentu Europejskiego o przyspieszoną procedurę w sądzie – przekazał eurodeputowany EPL Sarvamaa, który był negocjatorem Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego mechanizmu.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie