Gospodarka Polityka i Społeczeństwo

PiS ma wyrok TSUE ws. kopalni Turów w głębokim poważaniu? Jednoznaczne słowa europosłanki PiS

Fot. Flickr

– Nie będziemy realizować tego wyroku. Myślę, że nie będziemy i podejmiemy wszystkie możliwe działania, również na poziomie dyplomatycznym i politycznym w grupie Wyszehradzkiej – powiedziała w Radiu ZET eurodeputowana Elżbieta Rafalska na temat wyroku TSUE w sprawie dalszej działalności kopalni Turów.

Rafalska o wyroku TSUE

Przypomnijmy, że TSUE stwierdziło niedawno, że “Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów”. To efekty protestu Czech. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych”, dodano w wyroku.

PiS nie godzi się jednak z decyzją.

– Chciałabym zwrócić uwagę, że zostało wydane postanowienie tymczasowe przez jedną osobę – wiceprezes TSUE – i zastosowano środek zabezpieczenia tego rodzaju, który de facto zamyka kopalnie i tym samym elektrownie. Uzasadnienie jest kuriozalne, odsyła nas do konieczności zakupu energii z Czech czy Niemiec – stwierdziła europosłanka w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET.

Dodała, że postanowienie TSUE rozstrzyga spór, a “na tym etapie tak nie powinno być”. Dodała, że to “Niemcy w największym stopniu korzystają z węgla brunatnego”.

Szaleństwo czy metoda?

Jej słowa zostały szybko skrytykowane przez innych polityków, którzy brali udział w debacie.

– To, co pani Rafalska powiedziała, to jest pokazanie – drodzy Polacy z waszych kieszeni buta i arogancja Prawa i Sprawiedliwości może wyprowadzić miliony euro. Każdy dzień niewykonania tego wyroku to może być setki tysięcy euro kary, którą zapłacą polscy podatnicy skomentował wypowiedź minister poseł Lewicy Tomasz Trela.

Warto zauważyć, że wyrok TSUE to też klęska polskiej dyplomacji, która powinna wcześniej starać się negocjować z Czechami.

Źródło: Radio ZET

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie