Gospodarka

PiS już nie może się chwalić swoim najsłynniejszym projektem. “Nie przekłada się na zamierzone rezultaty”

screen/ Facebook/ Mateusz Morawiecki

Koniunktura gospodarcza sprzyjała dotąd rządowi w walce z uszczelnianiem systemu VAT. Tyle że gorsza sytuacja, jaką mamy obecnie, może zniweczyć dalsze ambitne plany PiS.

Ekonomiści: z VAT-em będzie coraz gorzej

Eksperci od dawna sugerują, że wpływy z VAT rosły nie tyle przez program walki z wyłudzeniami podatku, jaki prowadzi PiS, ale przez lepszą koniunkturę gospodarczą. Gorsza sytuacja makroekonomiczna może teraz zmienić ten stan rzeczy.

– Z tego powodu walka z luką VAT staje się coraz trudniejsza, a kolejne zmiany przepisów i dodatkowe, coraz liczniejsze obowiązki sprawozdawcze bardziej utrudniają życie normalnym podatnikom niż przestępcom – twierdzi w rozmowie z Money.pl Michał Borowski, ekspert BCC ds. podatków i walki z szarą strefą. – Coraz bardziej widać, że kierunek restrykcji i obowiązków nie przekłada się na zamierzone rezultaty w postaci zmniejszania szarej strefy i luki w VAT. Już najwyższy czas, aby przemyśleć strategię walki z szarą strefą i nieuczciwymi podmiotami – dodał.

Od blisko 10 lat monitorujemy rozmiary luki VAT w Polsce i UE. Nasz poprzedni raport, opublikowany w ubiegłym roku, zawierał prognozę tego, co się wydarzy w 2020 i 2021 roku. Wówczas przewidywaliśmy jej istotny wzrost we wszystkich krajach UE – mówi w rozmowie z Money.pl Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport.

Luka VAT: kiedyś i teraz

Zmniejszanie luki VAT zachodziło w Polsce od lat. Z raportu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców ”Ograniczenie luki VAT a równe warunki konkurencji” wynika, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej wynosiła ona ponad 18 proc. Z czasem zaczęła spadać i w 2007 roku wyniosła już tylko 8,9 proc, czyli nawet mniej niż obecnie. Pokazuje to, że zmniejszanie luki nie zawdzięczamy tylko gabinetowi PiS, ale też innym rządom.

To jednak nie wszystko.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie