Polityka i Społeczeństwo

PiS dokona niemożliwego? Najnowszy sondaż pokazuje niezwykłe efekty strategii prezesa

Do wyborów równy tydzień. Z tego powodu zapewne codziennie będziemy teraz otrzymywać nowe sondaże wyborcze. W ostatnich widać jednak pewien trend. Niezbyt korzystny dla opozycji i jej zwolenników.

PiS niepodzielnie rządzi Polską od czterech lat. Przez ten czas przez kraj przetoczyła się fala protestów – a to w obronie systemu sądownictwa, innym razem zachowania kompromisu aborcyjnego, zaś niezadowolenie spuentowali nauczyciele. Czy przyniosło to jakiś efekt? Czy partia Jarosława Kaczyńskiego straci za tydzień mandat społeczny do rządzenia? Odpowiedź jest w tym kontekście zaskakująco. Nie!

Co drugi wyborca kocha PiS

Nowe badania przeprowadziła pracownia Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Aż 49,5 proc. wyborców chce ponoć oddać swój głos na PiS. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska, ale zagłosować chce na nią jedynie 26,4 proc. respondentów (oznacza to spadek o 1,5 pkt. proc.). Trzecie miejsce to Lewica, czyli formalnie SLD. Partię Włodzimierza Czarzastego popiera 13,1 proc. ankietowanych (spadek o 0.1 pkt. proc.), co oznacza, że w Sejmie ponownie zobaczymy lewicowych polityków.

Tytanicznym wysiłkiem próg jednak przekroczyłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które cieszy się zaufaniem 6,4 proc. badanych (wzrost o 0,3 pkt. proc.). Pod progiem ląduje natomiast kontrowersyjna Konfederacja, która w tym badaniu uzyskała wynik 3,7 proc. (wzrost o 0,1 pkt. proc.).

Procenty a mandaty

Czy jest chociaż szansa na to, że PiS mimo pierwszego miejsca nie będzie rządziło? Z sondażu wynika, że nie, bowiem partia Kaczyńskiego zdobyłaby 256 mandatów, co gwarantuje rządy bez pomocy koalicjanta. Konfederacja nie jest więc ugrupowaniu w ogóle potrzebna. Wynik ten zaskakuje, bowiem PiS byłoby pierwszą w historii III RP partią, która wygrywa wybory po raz drugi z rzędu i ponownie rządzi samodzielnie.

Koalicji Obywatelskiej może ponoć liczyć na 135 mandatów, SLD – 49, a PSL – 19. Ponadto 1 mandat przypadłby mniejszości niemieckiej. Konfederacja pozostaje bez mandatu, ponieważ nie przekracza progu.

Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 października 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię. Prognozowana frekwencja wyniosłaby 56 proc.

Nawet jeśli wyniki tego badania są w jakiś sposób przeszacowane potwierdzają trend, który widzimy od pewnego czasu. Ostateczny werdykt usłyszymy jednak za tydzień.

Źródło: wp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia
Ładowanie