Polityka

PiS coraz bliżej porażki w wyborach. Tygodniowy przegląd sondaży

PiS coraz bliżej porażki w wyborach. Tygodniowy przegląd sondaży
Flickr/KPRM

Sondażowa wojna rozpoczęła się na dobre. Ostatnie 7 dni mocno obrodziły w badania opinii publicznej. Pokazują one często dosyć rozbieżne wyniki, jednak pojawiają się w nich dwa wspólne mianowniki: PiS mocno traci,a Biedroń zyskuje. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia już z trwałym trendem spadkowym partii rządzącej.

Koalicja proeuropejska pokonuje Kaczyńskiego

Przełomowy może okazać się sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla Radia Zet: pokazuje on wyraźnie, że zjednoczona opozycja może pokonać Zjednoczoną Prawicę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Koalicja uzyskuje w nim ponad 42 proc. i bije PiS o ponad 4 punkty proc. Wiosna Biedronia może liczyć na prawie 9 proc. głosów.

Przy wariancie osobnego startu partii opozycyjnych zwycięża PiS z 37 proc. poparcia. PO otrzymuje 31,5 proc., natomiast Biedroń prawie 10 proc.

To kolejny już dowód na to, że opozycja musi się zjednoczyć, żeby wygrać z PiS-em, jednak prawdopodobnie Wiosna pójdzie osobno. Zresztą badanie SW Research dla rp.pl pokazuje, że Polacy nie chcą przyłączenia partii Biedronia do Koalicji Obywatelskiej. Przeciwnych temu jest ponad 41 proc. badanych.

W badaniu preferencji wyborczych do sejmu  IBSP również dla Radia Zet, PO prawie dogania PiS. Partia Kaczyńskiego cieszy się 35 proc. poparciem, natomiast partia Schetyny ma 32 proc. Niezły wynik osiąga partia Biedronia bo prawie 12 proc.

Najgorętszą dyskusję wywołał jednak sondaż Millward Brown dla Faktów TVN i TVN24, w którym Wiosna Biedronia uzyskuje aż 14 proc. poparcie. Przedmiotem sporów stała się oczywiście sama metoda przeprowadzania badania, gdzie aż 7 proc. badanych odmówiło odpowiedzi, jak i rzetelność samej instytucji badawczej, zakładanej przez obecnego doradcę Biedronia Jakuba Bierzyńskiego. Tak badanie to skomentował ekspert badania opinii publicznej Marcin Palade:

Ważny odnotowania jest jednak spadek poparcia dla PiS-u o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem tej samej instytucji dla Gazety Wyborczej oraz utrata 5 punktów przez PO, co przypisuje się głównie pojawieniu się Wiosny Biedronia. Jednak, gdy popatrzymy na wysokie notowanie partii Wolność, to rzeczywiście możemy nabrać delikatnych podejrzeń co do rzetelności tego badania.

W najnowszym sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl PiS traci samodzielną większość uzyskując prawie 40 proc., PO może liczyć na 28 proc. , z kolei Wiosna na 8,6 proc.

Rozkład mandatów w Sejmie wyglądałby następująco:

W związku z tym, że afera taśmowa dopiero się rozkręca, należy liczyć się z dalszym spadkiem poparcia dla Kaczyńskiego. Zresztą według SW Research dla rp.pl, aż 42 proc. Polaków uważa, że osłabi ona partę rządzącą:

Duda ma powody do niepokoju

W sondażu prezydenckim przeprowadzonym przez Instytut Badań Spraw Publicznych dla Radia Zet Donald Tusk depcze Andrzejowi Dudzie po piętach. Prezydent może liczyć na 38,75 proc. poparcia, natomiast „prezydent” Europy ma tylko 1 punkt proc. mniej. Roberta Biedronia wskazałoby 9 proc. respondentów, na Władysława Kosiniaka-Kamysza lekko ponad 6 proc.

W najbliższej przyszłości w związku z taśmami Kaczyńskiego oraz konsolidacją opozycji należy założyć, iż poparcie dla PiS będzie nadal spadać. Pytanie, gdzie znajduje się twarde dno poparcia.

Źródło: rp.pl  TVN24.pl  DoRzeczy.pl  RadioZet.pl 

Fot.: Flickr.com/KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie