Polityka i Społeczeństwo

PiS chce ekspresowo przeforsować Polski Ład. Dojdzie do naruszenia przepisów Sejmu?

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu. PiS odpala swój walec legislacyjny i być może złamie przy okazji przepisy sejmowego regulaminu.

Dzisiaj rozpoczyna się trzydniowe posiedzenie Sejmu na którym Prawo i Sprawiedliwość odpali swój legislacyjny walec. Chodzi o kluczową – przede wszystkim Mateusza Morawieckiego – ustawę podatkową wpisującą się w założenia “Polskiego ładu”. To będzie wyścig z czasem bowiem ustawa ma obowiązywać od nowego roku, a ma około pół tysiąca stron.

Prawo i Sprawiedliwość chce narzucić ekspresowe tempo prac nad Polskim Ładem i przeforsować przez Sejm zmiany podatkowe w nieco ponad dwa tygodnie – pisze RMF FM.

Jak informuje stacja, ustawa pierwsze czytanie potężnej ustawy ma się odbyć w czwartek i piątek, a kontynuacja została zaplanowana na przyszły tydzień na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych. Finalne głosowanie zostało zaplanowane na koniec września, potem ustawa trafi do Senatu, który będzie miał 30 dni na pracę nad nią. Według założeń, ustawa miałaby trafić na biurko prezydenta na przełomie października i listopada. Podatnicy dostaną dwa miesiące na przeczytanie i wdrożenie jej w życie.

– PiS jak czołg pójdzie i wprowadzi tę zmianę, bo ona jest obliczona na krótkotrwały efekt, który da poparcie wyborców – mówi Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej.

RMF FM informuje, że przy takim tempie prac może dojść do naruszenia niektórych procedur. Do minimum zostanie skrócony czas na konsultacje i opinie ekspertów. Przy takim tempie prac może dojść do złamania przepisu regulaminu Sejmu. W wypadku ustaw zmieniających działanie samorządów, przepis daje na wydanie opinii 14 dni od momentu przekazania projektu samorządom.

Jak pisze RMF FM, posłowie opozycji złożyli w Komisji Finansów wniosek o wyjaśnienie przez rząd, jak Polski Ład wpłynie na budżety samorządów. Regulamin nakazuje poświęcenie temu tematowi posiedzenia w ciągu 30 dni. Jeśli Sejm rozpatrzy projekty w tym tygodniu,  takie posiedzenie, nie będzie miało sensu.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie