Polityka i Społeczeństwo

Piotr Pacewicz: Dziennikarstwo jest w momencie przełomowym [WYWIAD]

Czy w dzisiejszych czasach władza może zagrozić niezależnym mediom zepchnięciem ich do podziemia i koniecznością utworzenia czegoś na kształt Radia „Wolna Europa” w celu rzetelnego informowania społeczeństwa?  

Rozpoczynając swoją karierę dziennikarską, zaczynałem w podziemnym piśmie „Tygodnik Mazowsze”. Pracowałem tam od 1982 do 1989 roku i nawet w tamtych czasach wolne słowo jakoś krążyło, ale pamiętajmy, że były to czasy mediów papierowych. Dzisiaj zaś kompletne zamknięcie obiegu informacji jest trudne do wyobrażenia i nawet w Chinach to się nie udaje. Oczywiście nie wykluczam, że naciski ze strony rządzących pójdą dalej. Mam tu na myśli, oprócz przejęcia Grupy Polska Press. A więc wojna o świadomość polskiego społeczeństwa będzie się toczyć.

W jaki sposób po ewentualnym odsunięciu PiS-u od władzy powinno się naprawić standardy dziennikarstwa w Polsce?

Standardy dziennikarstwa w warunkach demokracji to proces autoregulacji. Jest to też bardzo skomplikowane pytanie, gdyż – tak jak wcześniej mówiłem – dziennikarstwo jest zagrożone w skali świata. Internet jest bardzo poważnym zagrożeniem, gdyż każdy może być nadawcą treści, które nie są zweryfikowane. Wówczas zacierają się granice między prawdą, plotką a fikcją.

W dodatku Internet jest niebezpieczny z innego względu. Kiedy gazety były najważniejszym medium, to chciały jak najwięcej sprzedać, natomiast niebezpieczeństwo portali internetowych polega na tym, że w realnym czasie osoba prowadząca takie medium ma informacje, ile osób czyta czy ogląda. To jest niebezpieczne i tworzy olbrzymią pokusę, żeby promować treści, które są lepiej oglądane. A to z kolei doprowadza, że dominują popularne gusty – sensacja, tabloidyzacja, fake newsy czy inne głupoty, które są nieistotne z punktu widzenia publicznego, ale ekscytują. W tej chwili bardzo trudno jest utrzymać dziennikarstwo jakościowe, ale świat szuka jakiegoś wyjścia z tej sytuacji. To znaczy w niektórych państwach dofinansowuje się dobre dziennikarstwo – „Le Monde” we Francji czy „La Repubblica” we Włoszech.

Jednocześnie model, który realizujemy jako OKO.press też się pojawia, czyli dziennikarstwo obywatelskie wspierane przez swoich czytelników. Sądzę, że w dziennikarstwie jesteśmy w momencie przełomowym, tak jak w wielu innych kwestiach: kryzys klimatyczny, uchodźczy, demokratyczny… Ludzkość najwyraźniej nie zdecydowała się czy chce mieć porządne dziennikarstwo, dobry system demokratyczny i społeczeństwo obywatelskie, czy też te rzeczy odrzuca.

Bardzo dziękuje za rozmowę.         


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Michal Ruszczyk

Historyk i dziennikarz współpracujący z portalami informacyjnymi i mediami obywatelskimi. Wydawca i redaktor Sieciowej Telewizji Obywatelskiej Video Kod. Redaktor miesięcznika “Nasze Czasopismo” od stycznia 2018 do marca 2019. Od października 2018 współpracownik portali internetowych - Crowd Media, wiadomo.co i koduj24. Współzałożyciel i członek zarządu Stowarzyszenia Kluby Liberalne do marca 2019 roku. Od kwietnia 2019 związany z Koalicją Ateistyczną. Były członek warszawskich struktur Nowoczesnej.

Media Tygodnia
Ładowanie