Kultura

Piotr Gliński poproszony przez artystów o pomoc. Przez pandemię wielu z nich traci źródło dochodów

Piotr Gliński poproszony o pomoc

Pandemia koronawirusa uderzyła we wszystkie dziedziny życia. Także w kulturę. Podczas gdy zamknięcie teatrów i odwołanie koncertów dla jednych wymusza najwyżej zmianę planów na wieczór, dla innych to pozbawienie źródła dochodu. ZASP wystosowało w tej sprawie petycję o zapomogę i rekompensatę. Adresatem pisma jest minister kultury Piotr Gliński.

Trudna sytuacja artystów

Autorem petycji jest Adrian Rzetelski, wiceprzewodniczący Związku Artystów Scen Polskich w Poznaniu. Zwrócił w niej uwagę, że w obliczu odwołania wydarzeń artystycznych – co jest całkowicie zrozumiałe w obecnych okolicznościach – wielu artystów zostało z dnia na dzień pozbawionych możliwości zarabiania.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla osób, które prowadzą niezależną działalność i występują ramach umów o dzieło, czy umowy zlecenie. Odwołanie już zaplanowanego wydarzenia kulturalnego wiąże się z brakiem honorarium, a kolejnym problemem jest niepewność jutra. Rząd zamknął obiekty kultury na dwa tygodnie. Bardzo prawdopodobne wydaje się jednak, że potrwa to dłużej. Opanowanie pandemii w tym czasie jest chyba nierealne. Może się okazać, że artyści niezależni zostaną bez źródła dochodu na kilka miesięcy.

ZASP prosi ministerstwo o zapomogę

Minister Kultury, Piotr Gliński, został poproszony przez ZASP o rozważenie wdrożenia dodatkowych działań. Miałyby one zabezpieczyć finansowo artystów będących w najtrudniejszej sytuacji.

Pierwsze z nich to ustalenie przez Ministerstwo zapomogi dla artystów i instruktorów. ZASP proponuje, by zapomoga była wypłacana po okazaniu przez artystów podpisanych już umów, których realizacje są niemożliwe z powodu pandemii.

Drugi wniosek to rekompensata w wysokości 80% dochodów odwołanych spektakli i zajęć edukacyjnych określonych na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło.

ZASP Poznań oraz całe środowisko artystyczne w kraju wierzy, że los kultury i sztuki polskiej oraz polskich twórców niezależnych leży głęboko w sercu Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i odpowie nam Pan pozytywnym odzewem na naszą bardzo ciężką, a wręcz tragiczną sytuację w jakiej się znaleźliśmy – napisał Adrian Rzetelski.

Petycja dostępna jest w Internecie, można podpisać ją online.

Liczba przypadków koronowirusa w Polsce wzrosła już do 58. Jest też pierwszy przypadek śmiertelny. 12 marca w Poznaniu zmarła 57-letnia pacjentka.

Źródło: Onet, Zdjęcie: irena iris szewczyk / Shutterstock.com

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie