Polityka i społeczeństwo

Pilne! Będzie komisja śledcza ws. SKOK? W Sejmie złożono projekt stosownej uchwały

Do mrszałka Sejmu trafił właśnie projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania nieprawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej, Holdingu SKOK oraz podmiotów nadzorowanych przez Krajową SKOK. Pod projektem uchwały podpisali się posłowie Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kukiz’15 oraz Unii Europejskich Demokratów. O sprawie jako pierwszy doniósł portal 300polityka.pl

Opozycja złożyła kolejny projekt dot. komisji śledczej ws. SKOK-ów

W uzasadnieniu wnioskodawcy napisali, że motywem uzasadniającym złożenie tego wniosku są m.in. liczne liczne informacje pochodzące od organów państwa (w tym Komisji Nadzoru Finansowego, Naczelnej Izby Kontroli czy też Narodowego Banku Polskiego) o nieprawidłowościach w działaniu podmiotów nadzorowanych przez Krajową SKOK, doniesienia medialne mówiące o złej kondycji finansowej wielu podmiotów systemu SKOK, co może przełożyć się na bezpieczeństwo depozytów obywateli korzystających z usług podmiotów SKOK oraz kondycję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego zapewniającego bezpieczeństwo dla całego sektora finansowego. Wnioskodawcy zwracają także uwagę na potencjalne zależności pomiędzy środowiskami politycznymi a funkcjonowaniem systemu SKOK oraz możliwych naciskach legislacyjnych dotyczących kas spółdzielczych.

Jako przykład istnienia potencjalnego parasola ochronnego ze strony polityków obecnej partii rządzącej posłowie opozycji wskazują kwestię niebywałej opieszałości przy uchwalaniu ustawy o SKOK-ach, która włączyła kasy pod nadzór KNF.

“Przykładem takiego działania może być opieszałość związana z wejściem w życie ustawy o SKOK-ach, poddającej je pod kontrolę KNF. Opisywana ustawa weszła w życie dopiero 3 lata (w 2012r.) po uchwaleniu jej przez Sejm (w 2009r.). Opóźnienie było spowodowane licznymi działaniami politycznymi, w tym m.in. skierowaniem przez ówczesnego Prezydenta RP, śp. Lecha Kaczyńskiego, do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent Kaczyński uzasadniał skierowanie ustawy do TK tym, że ustawa zbyt daleko ingerowała w samorządność i niezależność SKOK-ów. Powołana komisja miałaby za zadanie zbadać czy środki przeznaczone SKOK-om wykorzystywano do działań niezgodnych z celami funkcjonowania kas oraz czy podczas procesu stanowienia prawa nie doszło do nielegalnego wpływu z systemu podmiotów nadzorowanych przez Krajową SKOK na działania osób pełniących funkcje publiczne” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Co więcej, zdaniem wnioskodawców, należy zwrócić uwagę na działania prokuratury w odniesieniu do podejrzenia konfliktu interesów i nadużycia kompetencji przez kierownictwo podmiotów nadzorowanych przez Krajową SKOK. Przykładem takiego działania są przedstawiane w mediach podejrzenia wobec Grzegorza Biereckiego – założyciela oraz byłego prezesa Krajowej SKOK, obecnie senatora z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość – w funkcjonowaniu systemu SKOK oraz jego powiązaniach ze środowiskami politycznymi.

Aby przeciwdziałać zarzutom, że komisja śledcza ma wyłącznie polityczny charakter, wnioskodawcy proponują objąć badaniem funkcjonowanie systemu SKOK-ów nie tylko w wybranych latach rządów Prawa i Sprawiedliwości, ale cały okres ich działania w latach 1996-2016. Polacy mają prawo poznać w końcu prawdę, w jaki sposób państwo pomagało funkcjonować tym instytucjom, których obecne upadłości obciążają portfele każdego Polaka.

Na łamach naszego portalu wielokrotnie pisaliśmy o tym, że PiS mając świadomość, że afera SKOK pogrąża tę partię oraz środowiska z nią związane, usilnie próbuje zamiatać sprawę pod dywan.

Amber Gold to przy tej aferze pikuś. Dlaczego PiS zamiata ten przekręt pod dywan?

Oznacza to, że uchwała posłów opozycji bardzo szybko trafi do kosza. Warto jednak pochwalić opozycję za tę inicjatywę wierząc, że gdy już uda się obalić rządy Prawa i Sprawiedliwości, sprawa parasola ochronnego państwa nad systemem SKOK-ów zostanie opinii publicznej bardzo szczegółowo przedstawiona.

Źródło: 300polityka.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie