Polityka i Społeczeństwo

Pierwszy SONDAŻ po wprowadzeniu Polskiego Ładu! Kaczyński ma się nad czym zastanawiać

Fot.Adam Guz/KPRM

Najnowszy sondaż poparcia dla parii politycznych potwierdza, że Jarosław Kaczyński ma nad czym myśleć. PiS wygrałoby wybory, ale nie ma szans na samodzielną większość.

Od dłuższego czasu sondaże budzą na Nowogródzkiej ambiwalentne uczucia. Niby PiS jest na prowadzeniu, niby badania pokazują, że Zjednoczona Prawica wygrałaby wybory, ale nie ma też szans na samodzielne rządy. Jarosław Kaczyński musiałby szukać pomocy na zewnątrz.

I nie byłaby to kwestia kilku brakujących głosów, a kilkudziesięciu. Jedynym rozwiązaniem byłby sojusz z Konfederacją, ale tu prezes musiałby pójść na ustępstwa większe, niż obecnie.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski potwierdza ten scenariusz. PiS wygrałoby wybory z 33-proc. poparciem. Drugie miejsce zajmuje KO, na którą zagłosowałoby 25,1 proc. wyborców. Podium zamyka Polska 2050, która może liczyć na 11 proc. głosów.

Do Sejmu weszłaby też Konfederacja z 11-proc. poparciem oraz Lewica (8,2 proc.) i PSL (7,6 proc.). Dla ludowców to dobre wieści, do tej pory sondaże pokazywały, że partia Władysława Kosiniaka-Kamysza balansuje na granicy progu wyborczego. Już dawno nie miała wyniku, w którym spokojnie przekracza magiczną barierę 5 proc.

Co ciekawe, sondaż pokazuje, że sporo zmalał odsetek osób niezdecydowanych. W poprzednim badaniu 13,3 proc. ankietowanych nie potrafiło wskazać, na kogo zagłosuje. Teraz ten odsetek wyniósł już tylko 7,2 proc. To właśnie osoby niezdecydowane mogą odegrać kluczową rolę w następnych wyborach parlamentarnych. Być może na ich decyzję wpłynie Polski Ład. PiS wciąż liczy, że nowy program pozwoli odbudować poparcie, ale chaos związany z jego wprowadzeniem wskazuje, że efekt może być odwrotny…

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie