Kultura Polityka i Społeczeństwo

Piękny gest solidarności wobec protestujących Białorusinów. To wykonanie “Murów” trzeba zobaczyć [WIDEO]

YouTube/ Biełsat po polsku

Na Białorusi trwają protesty po tym, jak Aleksandr Łukaszenka ogłosił się zwycięzcą wyborów prezydenckich. Białorusini tłumnie wyrażają sprzeciw wobec reżimu, a ich hymnem stała się białoruska wersja „Murów” Jacka Kaczmarskiego. W ramach solidarności z protestującymi, z inicjatywy Onetu, powstał specjalny teledysk do utworu.

W projekcie Onetu wzięli udział artyści z Polski i Białorusi. Utwór wykonywany jest w dwóch językach. Ze strony białoruskiej zaśpiewali Uładzimir Kazłou, Zmicier Wajciuszkiewicz oraz Stanisłau Mytnik i jego zespół Akute. Z kolei polscy artyści, którzy wzięli udział w projekcie to: Zespół Reprezentacyjny – Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Kamil Pawelski, Ilona&Friends, Sound’n Grace, Tadeusz Seibert, Carmell, Halina Mlynkova oraz Łukasz Zagrobelny.

Efekt współpracy, czyli teledysk, można obejrzeć na YouTube Onetu.

Ma on być dzisiaj naszym głosem solidarności, wsparcia, gotowości, jedności serca i potrzeby walki o wszystko, co dzisiaj najważniejsze dla Białorusi – czytamy w opisie filmu.

„Mury” to jeden z ikonicznych utworów Jacka Kaczmarskiego. Powstały na podstawie piosenki „L’Estaca”, skomponowanej w latach 60. przez katalońskiego artystę Luisa Llacha. „L’Estaca” stała się symbolem sprzeciwy przeciw reżimowi Franco w Hiszpanii.

W latach 80. „Mury” zyskały ogromną popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym i stał się hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. Nic dziwnego, że po ten symbol sięgnęli także Białorusini.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie