Polityka i społeczeństwo

Perfidna manipulacja w TVP Info. Nie uwierzycie jednak, kto tego fake newsa rozpropagował

Grzegorz Schetyna zapytany przez lokalnego dziennikarza o największe sukcesy ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL miał zaniemówić i bezradnie spuścić wzrok – w ten sposób TVP Info promowało wczoraj swój kanał. Stacja dopuściła się jednak w tym materiale ordynarnej manipulacji. Kampania do wyborów samorządowych jeszcze się nie rozpoczęła, widać jednak, że naczelna propagandówka PiS-u już zabrała się do brudnej walki.

Podczas konferencji zorganizowanej podczas spotkania z wyborcami w Goleniowie w stronę Grzegorza Schetyny padło pytanie: “Jeżeli chce pan przekonać do siebie Polaków, do wyborów samorządowych, jak by pan miał podsumować 8 lat rządów PO? Jakie by pan wymienił trzy, cztery największe sukcesy Platformy?”. Przewodniczący PO zanim odpowiedział, wykorzystał chwilę na zastanowienie się nad wypowiedzią. Ta jednak nie znalazła się w krótkim klipie wyemitowanym przez TVP Info. Widać tylko spuszczającego wzrok Schetynę, po czym następuje sformułowanie: “TVP Info – wiesz więcej.”

https://twitter.com/tvp_info/status/987670385234767876

Pytanie odwołujące się do pracy rządu centralnego w kontekscie zbliżających się wyborów samorządowych wymagało sprostowania i odniesienia się do sukcesów polityków na niższych szczeblach władzy – ot tyle. Oto jak sytuacja przedstawiała się w rzeczywistości:

Ordynarna manipulacja spotkała się z szeroką krytyką dziennikarzy aktywnych na Twitterze:

Do manipulacji TVP zdążyliśmy się jednak przyzwyczaić. Z czasem zyskuje ona jednak tylko na śmiałości i przyjmuje coraz to bardziej ordynarne formy. Sprawa okazuje się mieć swoje drugie dno. TVP najprawdopodobniej nie użyłaby klipu gdyby nie… Paweł Kukiz. Sytuację uwieczniono na konferencji prasowej w czwartek 19 kwietnia. Publiczny nadawca opublikował zniekształcony materiał po dwóch dniach. Wcześniej jednak, wczesnym rankiem 20 kwietnia, okrojoną wersję filmu na Facebooku opublikował właśnie Paweł Kukiz, krótko po tym ten sam film podał dalej kolejny tuz wielkiej polityki Dominik Tarczyński vel Jenot. Do łańcuszka przyłączył się Patryk Jaki na Twitterze, sam film zaś zdobył niemałą popularność na serwisie YouTube. Od tego niewiele było potrzeba do podłapania tematu przez DoRzeczy Lisickiego i ostatecznie tvp.info. Portale te jednak zdecydowały się przynajmniej w dalszej części sensacyjnie nazwanych artykułów umieścić całość nagrania konferencji z Goleniowa.

Za odpowiedzialnością Pawła Kukiza za montaż mówi opis filmu “Grzegorz Schetyna w Goleniowie – Wersja Pawła Kukiza”  na oficjalnym profilu Youtube’a lokalnej telewizji Goleniow.net.pl – tej której dziennikarz zadał rzekomo problematyczne pytanie. W opisie czytamy: “Wersja naszego Pytania zadanego Przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie zmontowana przez Pawła Kukiza”. Na oficjalnej stronie nadawcy możemy przeczytać ponadto: “Ponad 115 tys. wyświetleń w kilka godzin […] W dniu dzisiejszym nasz serwer ledwie daje radę, nasz materiał z dnia wczorajszego dzięki umieszczeniu na swoim FB przez Posła Pawła Kukiza i Posła Dominika Tarczyńskiego bije wszelkie rekordy oglądalności. Informacja z Goleniowa dociera w tempie zastraszającym w każde miejsce w Polsce i nie tylko, a liczba odwiedzin stale rośnie.”.

Przeraża tempo powielania zmanipulowanego przez Kukiza materiału. TVP, po tym jak zorientowała się o popularności jawnego kłamstwa zdecydowała się, ku uciesze tłuszczy na wykorzystanie go do własnych celów marketingowych i, co oczywiste, walki z przeciwnikiem politycznym. Co do Kukiza, luki pamięciowe związane z patologicznym piciem alkoholu nie usprawiedliwiają tworzenia luk w materiałach filmowych zarejestrowanych przez inne podmioty. Na chwilę stało się o pośle cicho. Teraz zdecydował się na powrót w znanym sobie stylu. Należy mieć nadzieję, że jego wybryk zostanie odebrany jako wyjątkowo niesmaczna manipulacja, a sam poseł skończy swoją przygodę z parlamentem na tej kadencji.

POLUB NAS NA FACEBOOKU

 

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie