Polityka i Społeczeństwo

Pensja, dodatki i diety. Co składa się na wynagrodzenia parlamentarzystów?

wybory sondaż
Fot. Flickr

14 sierpnia Sejm przyjął nowelizację przepisów dotyczącą zarobków parlamentarzystów, ministrów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w Polsce. Ile obecnie zarabiają posłowie i senatorowie?

Pensja i dodatki

Jeżeli nowe przepisy wejdą w życie – teraz kontrowersyjny projekt trafił do Senatu – wynagrodzenie polityków będzie powiązane z wysokością zarobków sędziów Sądu Najwyższego. Obecnie posłowie mogą liczyć na stałą kwotę w wysokości 8016,70 zł brutto. Pensja ta nie jest wypłacana, jeżeli posłowie osiągają dochody z innych, pozaparlamentarnych działalności.

Oczywiście ta podstawowa pensja to nie koniec, a tylko podstawa zarobków. Posłowie otrzymują dodatki za pełnione funkcje – to około 1600 zł (20 procent uposażenia) za funkcję przewodniczącego komisji, około 1200 zł (15 procent uposażenia) dla zastępcy przewodniczącego komisji oraz około 800 zł (10 procent uposażenia) dla przewodniczącego stałej podkomisji.

Dieta, ryczałt i bonusy

Do tego oczywiście dochodzi dieta parlamentarna, czyli środki, które przeznaczane są na pokrycia wydatków związanych z pełnieniem poselskich obowiązków. Na ten moment to nieopodatkowane 2505,20 złotych brutto.

Dieta parlamentarna jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych w granicach określonych w przepisach dla diet otrzymywanych z tytułu pełnienia obowiązków obywatelskich. Obecnie zwolniona z PIT jest kwota 3.000,00 zł – czytamy na stronie Sejmu.

Posłowie i senatorowie dysponują też ryczałtem w wysokości 15 200 zł na prowadzenie swoich biur. To pieniądze przeznaczone na pokrycie wynagrodzeń pracowników biur poselskich, ekspertyz, opłat za prąd, gaz czy wodę albo za usługi telekomunikacyjne czy przejazdów – wszystko, naturalnie, musi być związane z pracą posła czy senatora.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie