Polityka i Społeczeństwo Wybory 2020

Pediatrzy reagują na słowa Dudy o szczepieniach. “Promowanie błędnych przekonań uważamy za skrajnie niebezpieczne”

Prezydent Duda
Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Nie milkną echa kontrowersyjnych słów Andrzeja Dudy o obowiązkowych szczepieniach. – Promowanie błędnych przekonań zdrowotnych, szkodliwych i niebezpiecznych postaw uważamy za działanie skrajnie niebezpieczne – napisało w oświadczeniu Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie – ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie – powiedział Andrzej Duda podczas „debaty” TVP w Końskich. Słowa te wywołały niemałe zamieszanie – wszak głowa państwa publicznie podważyła wiarygodność szczepień w trakcie pandemii koronawirusa.

Duda starał się wytłumaczyć ze swoich słów, zarzucając na Twitterze manipulację i błędną interpretację słów. O żadnej manipulacji jednak nie ma mowy, Duda powiedział, co powiedział a słowa te poszły w świat, czyniąc oręż dla antyszepionkowcsw.

Wypowiedź prezydenta skomentowała już Okręgowa Izba Lekarska. Lekarze podkreślają, że kampania wyborcza i chęć zbicia politycznego kapitału, nie usprawiedliwia narażenia zdrowia Polaków przez głoszenie kontrowersyjnych tez. Teraz przyszedł czas na reakcję Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Polskie Towarzystwo Pediatryczne pragnie z całą stanowczością wyrazić głęboki sprzeciw wobec promowania przez polityków postaw i sądów podważających zasadność szczepień. Promowanie błędnych przekonań zdrowotnych, szkodliwych i niebezpiecznych postaw uważamy za działanie skrajnie niebezpieczne i skutkujące narażeniem wielu obywateli na nieuzasadnione ryzyko zdrowotne – napisało PTP w specjalnym oświadczeniu.

Osoba publiczna, piastująca urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej musi zdawać sobie sprawę z konsekwencji nadawania swoim słowom siły autorytetu i zaufania do najwyższego urzędu RP. Oddziaływanie to skutkuje odbiorem społecznym prezentowanych informacji jako wiarygodnych, sprawdzonych i nie wymagających osobistej weryfikacji – podkreślają pediatrzy.

Autorzy pisma przypomnieli, że słowa prezydenta stają w sprzeczności z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, towarzystw naukowych czy WHO. Zaznaczyli, że wszystkie znane i szanowane towarzystwa naukowe zalecają szczepienia przeciwko grypie.

Żaden urzędnik państwowy nie powinien, a wręcz nie może – jeśli nie chce się sprzeniewierzyć Konstytucji RP – propagować postaw antyzdrowotnych, sprzecznych z aktualną wiedzą – kwitują pediatrzy.

Źródło: Polskie Towarzystwo Pediatryczne

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie