Polityka i Społeczeństwo

Pawłowicz, Kempa, Błaszczak i inni. Ludzie Zjednoczonej Prawicy z aktami oskarżenia, chodzi o zachowania rasistowskie

Do Sądu Rejonowego w Warszawie wpłynął subsydiarny akt oskarżenia. Przewijające się w nim nazwiska polityków Zjednoczonej Prawicy robią wrażenie.

Sprawa dotyczy PiS-owskiego spotu z 2018 r. pt. “Bezpieczny samorząd”, którego treść uderzała w migrantów. W ocenie Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK), spot nawoływał do nienawiści i był powielany przez polityków Zjednoczonej Prawicy. W 2018 r. do prokuratury trafiło zawiadomienie w tej sprawie, ale ta umorzyła postępowanie.

Sąd po złożonym zażaleniu nakazał zajęcie się sprawą, ale ponownie doszło do skasowania postępowania. W takim przypadku skarżącym przysługuje złożenie tzw. subsydiarnego aktu oskarżenia.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza” wśród oskarżonych jest m.in. Krystyna Pawłowicz, Beata Kempa, Mariusz Błaszczak, Piotr Gliński, którzy udostępniali w mediach społecznościowych skandaliczny spot. Sprawę będzie rozpatrywał Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa.

– Gdy zobaczyłem ten spot, zaakceptowany i promowany przez przodujących polityków PiS-u, uznałem, że trzeba zareagować. Dotyka mnie bezpośrednio, ponieważ moi przodkowie pochodzą z Bliskiego Wschodu, a ten film uderza właśnie w osoby o takim pochodzeniu etnicznym – mówi “Wyborczej” Rafał Gaweł z OMZRiK.

Rafał Gaweł dodaje, że Ośrodek złożył wnioski o uchylenie immunitetów sędziowskich, poselskich i europarlamentarnych. Jak mówi “Wyborczej”, aktualnie zbierane są dowody na powielanie spotu przez innych polityków Zjednoczonej Prawicy. Jeżeli dojdzie do skazania Kempy, Glińskiego czy Błaszczaka, wtedy OMZRiK pójdzie za ciosem i posadzi na ławie oskarżonych kilkuset prawicowych polityków. – Rodzi to potencjalnie efekt polityczny: osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, nie mogą kandydować w wyborach – podkreśla.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie