Polityka i Społeczeństwo

Paweł Kukiz powie Kaczyńskiemu “sprawdzam”? Rockman idzie do TK z ważnym wnioskiem i liczy na poparcie PiS

Paweł Kukiz zamierza skierować do Trybunału Konstytucyjnego skargę na przepisy wyborcze. Liczy w tej sprawie na poparcie posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Paweł Kukiz zawarł pakt z Jarosławem Kaczyńskim obejmujący wzajemne wspieranie się przy kluczowych ustawach. Dla muzyka kluczowa jest sprawa ustawy antykorupcyjnej i antysitowej, dla szef Prawa i Sprawiedliwości akty prawne powiązane z “Polskim Ładem”. Jak informuje Wirtualna Polska, Paweł Kukiz szykuje skargę do Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą przepisów Kodeksu wyborczego.

Polityk będzie wykazywał, że obecne przepisy pozbawiają obywateli indywidualnego biernego prawa wyborczego, czyli prawa bycia wybranym na posła. Wniosek ma być kolejnym krokiem do zmiany ordynacji wyborczej – pisze WP.pl.

Wniosek zakłada, że indywidualne bierne prawo wyborcze jest w Polsce fikcją. Wśród argumentów ma być wymieniana opinia Państwowej Komisji Wyborczej z 2019 r., na którą powołuje się muzyk, podkreślając, że “Kodeks wyborczy nie przewiduje możliwości indywidualnego ubiegania się o mandat posła”. W ocenie Kukiza taki stan prawny jest sprzeczny z art. 99 Konstytucji RP. Wniosek do TK ma się pojawić do końca roku.

Rockman liczy, że pod wnioskiem do TK podpisze się 50 posłów i zapewne obstawia, że to będą parlamentarzyści PiS. Tyle podpisów jest potrzebnych do zgłoszenia wniosku.

Muzyk liczy na to, że w ramach nawiązanej współpracy programowej z Jarosławem Kaczyńskim dostanie zielone światło na Nowogrodzkiej, a Trybunał szybko rozpatrzy sprawę – pisze WP.pl

Jak pisze portal, w czwartek zostanie powołany sejmowy zespół ds. zmian ordynacji wyborczej, a do pracy w nim zostali zaproszeni reprezentanci wszystkich sił zasiadających w ławach sejmowych. Na zaproszenie odpowiedziała Koalicja Obywatelska i Polska 2050.

Źródło: WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie